Yapay zekanın ürettiği sanat gerçek sanat mı? – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
DALL-E 2, Discord, Midjourney ve diğerleri gibi yapay zeka görüntü oluşturucuların ortaya çıkışı, yapay zeka tarafından üretilen sanatın gerçek sanat olarak kabul edilip edilmeyeceği ve sanatçıları ve yaratıcıları işsiz bırakıp bırakmayacağı konusunda bir tartışma başlattı. . The Gazette, yapay zekayı bir tehdit mi yoksa bir işbirlikçi mi yoksa bir araç olarak mı gördüklerini sormak için sanat üretiminde yer alan bir yazar, bir film animatörü, bir mimar, bir müzisyen ve bir karma medya sanatçısı gibi öğretim üyeleriyle görüştü. kendi yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini ilerletmek için. Röportajlar, uzunluk ve netlik için düzenlendi.

Sasha Pedro’nun fotoğrafı

Romancı ve kısa öykü yazarı Daphne Kalotay, eğitmen, Yaratıcı Yazarlık ve Edebiyat Programı, Sanat Extension School

Geçenlerde bir öykü yarışmasında jürilik yaptım ve kısa listeyi okumak, yapay zekanın harikaya karşı iyi yazı yazma konusunda karşılaşabileceği zorluklara dair bir ipucuydu. İnsanlar tarafından yazılan bu öykülerin en iyileri, 1) benzersiz dünya görüş biçimleri (kişilik), 2) dilsel özgünlük, 3) yalnızca kişisel deneyimden kaynaklanabilecek benzersiz ayrıntılarla beni şaşırttı. Diğer hikayeler ustaca yazılmıştı, ancak bu özgünlük ve sürpriz unsurlarından yoksundu. Yapay zeka mükemmel bir mimik ve hızlı öğrenicidir ve istenirse dilbilimsel deneylerle tanınabilir modlarda kolayca güçlü eserler yazabilir, ancak – bence – gerçek içgörü ve deneyimden yoksun olacaktır. Risk altında olanların çoğu, kolayca tanınabilen stillere ve mecazlara sahip ticari türlerdir. Derin derin düşünen birinci şahıs anlatıcılarıyla otokurgu gibi bir şey bile kolayca taklit edilebilir – ama sanırım eksik olan şey, belirli bir fiziksel dünyada yaşamanın gerçek vizyonudur.

Yosvany Terry.

Sanat dosya fotoğrafı

Saksafoncu, perküsyoncu ve besteci Yosvany Terry, müzik üzerine kıdemli öğretim görevlisi, Jazz Bands direktörü

Müziğin performatif yönü söz konusu olduğunda, yapay zeka beni ilgilendirmez. Müzik duyguyu iletebilir ve temsil edebilir ve yapay zeka henüz bunların hiçbirini yapamaz. Ve özellikle caz ve yaratıcı müzikte, müzik anlık bestedir, müzisyenler sahnede işbirliği yaparken ortaya çıkan bir şeydir. Bu etkileşim duygusu veya o anda tepki verme yeteneği, yapay zekanın yeniden üretemeyeceği bir şeydir çünkü bunu yapmak, zeki olmayı ve merakınızı ve müzikal kelime dağarcığınızı kullanacak bir ajansa sahip olmayı gerektirir. Ancak o zaman anında tepki verebilir ve müzik yaratabilirsiniz.

Beste ile ilgili olarak, AI’nın birkaç yıldır film ve televizyon için müzik bestelemek için kullanıldığını biliyoruz. Bu endişe verici çünkü yapay zeka eskiden müzisyenlerin yaptığı işi yapıyor. Ancak AI tarafından besteleri duyduğunuzda, şaşkınlık, duygu ve hatta sessizlikten yoksundurlar. Müzikte dramatikliği seviyorum ve benim için müzikte duygu önemlidir ve yapay zeka henüz orada değil. Müziğin insanlara nasıl ulaştığına gelince, burada muazzam değişiklikler gördük. Spotify, YouTube, iTunes gibi sahip olduğumuz birçok müzik platformu, algoritma tabanlı özellikler kullanır ve dinlediklerinize göre müzik önerilerinde bulunur. Bunun arkasında yapay zekanın olduğunu hepimiz biliyoruz. Müzisyenler, algoritmaların zaten popüler olan besteciler yerine daha az tanınan besteciler önerdiğini görmek istiyor. Yeni teknoloji, alanı demokratikleştirmeli, insanların ana akımın dışındaki şeylere erişimini sağlamalı ve yalnızca Batı dünyasından olmayan müzik geleneklerini tanımayı öğrenmelidir.

Yapay zekanın bizim için neler yapabileceğini anlamaya çalışmak ve onunla yaratıcı şekillerde çalışmak için yapay zekayı kucaklamak önemlidir. Herhangi bir yeni teknoloji ilk önce statüko için bir tehdit olarak görülüyor, tıpkı radyonun ilk yayınlandığında alındığı gibi. Bu yeniliklere karşı çıkan hareketler her zaman olmuştur. AI’nın farklı olduğunu düşünmüyorum, ancak tüm bu yeniliklerin insan yapımı olduğunu ve insanlar olarak yaratıp yenilik yapabileceğimizi hatırlamalıyız. Bir müzisyen olarak yapay zekanın getirebileceği yeni bilgi ve yeniliklerle çalışmak için gözlerimizi, kulaklarımızı ve kollarımızı açmamız gerektiğini düşünüyorum.

Ruth Lingford stüdyosunda bir tablete çizim yapıyor.

Jon Chase/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Bağımsız animatör Ruth Stella Lingford, Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar Kıdemli Öğretim Üyesi

Çoğu zaman, animasyon dünyasındaki çağdaşlarımla konuştuğumda, yapay zeka hakkında fazla düşünmemeyi tercih ediyorlar. Ama tabii ki buna ihtiyacımız var.

Genel olarak konuşursak, yapay zeka animasyon endüstrisindeki işleri tehdit ediyor. Bazı büyük stüdyolarda halihazırda kullanılmakta olduğu söylendi. Ama aynı zamanda bir işbirlikçi olacak.

Bilgili bir arkadaşım, yapay zekayı benim stilime göre eğitmenin ve işimde asistan olarak çalıştırmanın mümkün olacağını söyledi. Bunun ne kadar yararlı olacağını görebiliyorum, ancak aslında animasyon sürecinin tekrarını sevdiğim için, fikir pek çekici gelmiyor, en azından kendi kişisel çalışmalarım için. Ancak henüz keşfetmemiş olsam da ticari işlerde cazip bir fikir olabilir. Kişisel çalışmalarımda, el çiziminin tekrarı (dijital bir tablete çiziyorum), yaratıcı sürecin daha az bilinçli, kasıtlı bir yönüne erişmemi sağlıyor, bence bu da işi daha zengin ve daha nüanslı kılıyor.

Yapay zekadan yaratıcı veya yaratıcı olarak bahsetmek abartılı olsa da, farklı kaynaklardan gelen görüntülerin büyük rastgele öğelerle birleştirilmesi, yaratıcı sürecin bazı yönlerine çok yakındır. Yapay zeka bir tür kolektif bilinçdışı gibi davranıyor ve ürettiği bazı şeyleri çok ilginç buluyorum. Tamamen yapay zeka tarafından yapılan animasyon filmlerin çok başarılı olacağını düşünmüyorum, ancak süreç boyunca insan rehberliğinde kullanıldığında, muhtemelen çok iyi çalışabilirler.

Geçenlerde Annecy Festivali’ne katıldım ve orada konuştuğum birçok kişi “köpekbalığına binmekten” – kontrolü ellerinde tutarken yapay zekanın gücünü kullanmaktan – bahsetti. İnsanlar ayrıca yapay zekanın görünümüyle izleyicinin yorgunluğunu da tahmin ettiler. Bu yılki festivalde gösterilen filmlerin büyük bir bölümünün tanınabilir analog teknikler – stop-motion, animasyonlu resim vb. – kullanılarak yapıldığı dikkat çekiciydi ve bu, son yıllarda bilgisayarla üretilen görüntülerin egemenliğine bir tepki gibi görünüyor. İnsan elinin kanıtını görmek istiyor gibiyiz. Elbette yapay zeka yakında bunu tamamen sorunsuz bir şekilde simüle edebilir!

Konuştuğum bir programcı, AI’nın gücü konusundaki paniğin, sınırlarını gizlemek ve daha seksi görünmesini sağlamak için yapımcıları tarafından abartılı bir şekilde üretildiği görüşündeydi. Bu kişi, VR ile aynı şekilde gittiğini, sınırsız potansiyel sunuyor gibi göründüğünü, ancak sonra söndüğünü gördü. Haklı olduğunu düşünmek isterdim ama buna tam olarak inanamıyorum.

Matt Saunders.

Dosya fotoğrafı: Stephanie Mitchell/Sanat Personel Fotoğrafçısı

Karışık medya sanatçısı Matt Saunders ’97, profesör ve lisans çalışmaları direktörü, Sanat, Film ve Görsel Çalışmalar Bölümü

Yapay zekanın bir tehdit mi yoksa işbirlikçi mi olabileceği sorusuna, her yeni teknolojinin gelenekleri alt üst ettiğini ve yalnızca yeni olasılıklar değil, aynı zamanda yeni bir tür maddi zeka da getirdiğini söyleyebilirim. Eminim birçok sanatçı yapay zekanın “temsilcisi”nin ilgisini çekecek ve onunla boğuşmanın veya onunla işbirliği yapmanın yollarını arayacaktır. Birçoğu zaten. Alışkanlıklarımıza ve varsayımlarımıza meydan okunduğu ve onlardan kurtulduğumuz için minnettar olmalıyız! Bu konuda beni endişelendiren şeylerin çoğu sosyal ve etik alana giriyor. Umarım etrafta hayal etmemize ve bu yeni gerçeklikle çalışmamıza yardımcı olacak harika sanatçılar vardır.

Yaratıcı mı yoksa karşılaştırılabilir mi olduğuna gelince, sonunda döngüsel düşünmeye varıyorum. Sanat, ona yüklediğimiz anlamdır. Bu bir provokasyon olabilir, ancak esasen her zaman bir konuşmanın parçasıdır. Birçok sanatçı, AI’nın icatlarını (ve provokasyonlarını) büyük içerikli işlerde zaten kullanıyor, ancak elbette onu odaya getirenler yine de sanatçılar. Bir şeyler değişirse belki bu da değişir.

Moshe Safdie.

AP Görselleri ile Sipa

Mimar ve şehir plancısı Moshe Safdie, mimaride tasarım eleştirmeni, Tasarım Enstitüsü

1970’lerden beri yapay zekayı takip ediyorum, Marvin Minsky [one of the pioneers of artificial intelligence] ve birlikte vakit geçirdim. Ancak yapay zeka, olağanüstü bir hesaplama kapasitesinin ürünü olarak ortaya çıktı; Minsky’nin üzerinde çalışmaya başladığında hayal ettiğinden oldukça farklı bir logaritma. Ona göre yapay zeka, insan muhakemesi kapasitesine sahip makinelerin insanlar kadar zeki olmasını sağlama bilimiydi.

Şu anda bana yapay zekanın olağanüstü bir analiz etme kapasitesi var gibi görünüyor, ancak henüz biz mimarların tasarlarken kafamızda yaptığı türden şeyleri yaptığını görmüyorum, bu da çok büyük bir sayıyı hesaba katmayı içerir. değişkenlerin sıralanması ve sıralanması. Yine de bir mimar olarak yapay zekanın hayatımızı değiştirebileceğini düşünüyorum. Doğru soruları sorarsak, AI bize önemli cevaplar verecektir. Örneğin yapay zekaya şunu sorabilirim: “Bu belirli sitede oturan bir binam var ve güneşi, gölge desenini optimize etmek istiyorum ve pencereleri en uygun yönlendirme yerine yerleştirmek istiyorum. ” ve yapay zekanın bize yardımcı bir yanıt verebileceğini düşünüyorum. Tasarımlarımızı mükemmelleştirebilir veya yanıta göre geliştirebiliriz. Ama bunun bize tüm cevabı vereceğini sanmıyorum. Örneğin, AI’dan tüm mevsimler için saklanma yerleri, açıklıklar ve bitki düzenlemeleri olan bir bahçe yapmasını isterseniz, bence bunu çok iyi yapacak. Ama büyülü ve sizi memnun edecek şekilde düzenlenmiş bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız, bunu yapabileceğinden emin değilim.

AI’dan hiç korkmuyorum. ilgimi çekti Yapay zekanın olağanüstü güzellik ve ilgi çekici grafik sunumlar yaratabileceğini düşünüyorum, ancak bu bizi sanatın ne olduğu sorusuna götürüyor. Sanatın manevi, duygusal bir unsuru vardır. Picasso’nun “Guernica”sına bakıp insanın insana yaptığı zulmü düşündüren ya da bir Monet eserine bakıp doğayla bütünleşmeyi hissettiren bir şey bu. Yapay zeka tarafından yaratılan sanat açısından, buna sanat diyebileceğimizi sanmıyorum. AI’nın henüz bizim yaptığımız türden yaratıcı şeyler yaptığını görmüyorum. Bir beste yaptığını görebiliyorum ama Beethoven’ın son sonatlarını tek başına yaratabileceğini sanmıyorum. AI, zaten yaratılmış bir şeyi taklit edebilir ve onu başka bir formatta kusabilir, ancak bu orijinal bir çalışma değildir.

Şirketimiz Singapur’daki Jewel Changi Havalimanı’nı tasarladığında, perakende mağazaları, havalimanı tesisleri ve bir cazibe merkezi fikrimiz vardı. Bu cazibe merkezinin büyülü bir bahçe olması gerektiği fikri benden geldi. Yapay zekanın da aynı fikri bulup bulamayacağını merak ediyorum. Sanmıyorum ama kim bilir? Bu çok ilginç bir test olurdu.

Minsky’nin yapay zeka rüyasının ulaşılabilir olup olmadığını bilmiyorum çünkü bu, yapay zekanın bilince ve düşünce bağımsızlığına ulaştığını varsayıyordu. Bu nedenle, bazı yönlerden yapay zeka yanlış bir isimdir. Belki kapasitesini hafife alıyorum, ama amatör olarak durduğum yerden, matematikçi değil mimar olduğum için bana öyle geliyor ki zeka belirli bir bağımsızlık ve bilinç alıyor, ki bence yapay zekanın hakkı yok. Şimdi.

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.