Yapay zeka ‘en insani’ sanat biçimlerinden birini üstlendiğinde ne olur? – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
“Bunun üstesinden gelmeye hazırdım,” dedi Parker, “Ve yaratılan ortam, bununla başa çıkmayı çok doğal hale getirdi. Hem Keenan hem de Jay’in, yoğun konuların sizi rahatsız etmeyecek şekilde gerçekçi bir şekilde ele alınabileceği bir ortam yaratmak konusunda iyi bir iş çıkardıklarını düşünüyorum.”

Broadway’de “Hadestown” için yönetmen yardımcısı olarak çalışan Oliphant, “The Singularity Play”in zamanla daha alakalı hale geldiğini söyledi.

Oliphant, “Bu oyunun gerçek dünya ortamında oyunun dışında gerçekleşmesi potansiyelinin şu anda çok yüksek olduğu bir ana düştük,” dedi.

Oyun, adını yapay zekanın insanlığı kalıcı olarak değiştirecek kadar ilerlediği varsayımsal bir ana atıfta bulunan bir teknoloji teriminden alıyor. Maddi dünyada, Stull’un özellikle görmek istediği bir gerçeklik değil. Bu ay American Theatre Magazine tarafından yayınlanan ve bir Silikon Vadisi şirketinin bir yapay zekayı beş oyun yazması için görevlendirdiğini öne süren bir 1 Nisan Şakası’nı hatırladığında acıyla gülümsedi.

“Oyun yazarları zaten çok tehdit altında. Çok fazla oyun yazarı ve çok az fırsat var,” dedi Stull. “Yapay zekanın, karşılığını bulmanın zor olduğu bir sektörde bu çok az fırsatı meşru bir şekilde değerlendireceğini düşünmek çok zor.”

Oliphant, “Singularity Play”in teknolojinin insanlığın karşısına çıktığı mevcut andan yararlanma girişimi olmadığını, daha çok ikisi arasındaki ilişki hakkında bazı sorular sorma olduğunu vurguladı.

Oliphant, “Umudum, insanların insanlığın yaratılışla ilişkisini göz önünde bulundurarak çekip gitmesidir” dedi. “Şu anda içinde bulunduğumuz sürekli değişen sosyal, politik ve doğal dünyayla boğuşmaya devam ederken, umarım soru seyircinin aklında kalır.”

“The Singularity Play”, Perşembe’den Pazar’a kadar Cambridge’deki Farkas Hall’da oynanır.