USC, 2024'ten itibaren harici konuşmacıları ve onur sahiplerini kaldıracak

Mustafa

New member
USC, 2024 mezuniyet töreninde dışarıdan herhangi bir konuşmacıyı veya onur sahibini duyurmayacak

USC, 2024 mezuniyet töreninde dışarıdan herhangi bir konuşmacıyı veya onur sahibini duyurmayacak

02:28

Güney Kaliforniya Üniversitesi, üniversite birincisinin törene katılmasının yasaklanması yönündeki tartışmalı kararın ardından gelecek ay yapılacak mezuniyet törenine dışarıdan konuşmacıların ve onur sahiplerinin katılmasını yasaklıyor Açık adres.

USC Cuma öğleden sonra yaptığı açıklamada, “Mezunlarımıza odaklanmayı sürdürmek için birinci sınıf programını yeniden tasarlıyoruz” dedi.

Üniversitenin web sitesinden yakın zamanda silinen bir sayfaya göre yönetim, “Çılgın Zengin Asyalılar” yönetmeni Jon M. Chu'yu 2024 sınıfının başlangıç konuşmacısı olarak planladı.

Okul, “Ana başlangıç programımızı çevreleyen oldukça duyurulan koşullar göz önüne alındığında, üniversite yönetimi, harici konuşmacılarımızı ve ödül alan kişileri bu yılki törene katılmaktan muaf tutmanın en iyisi olduğuna karar verdi” dedi. “Tüm dikkatimizin olağanüstü mezunlarımıza yönelmesi önemli. Başarılarını, Truva Ailesi'nde sevdiğimiz birliği yansıtacak şekilde kutlayacağız.”

Değişiklik, üniversitenin birinci sınıf öğrencisi Asna Tabassum'un tören konuşmasını güvenlik nedeniyle iptal etmesi sonrasında geldi. Orta Doğu çatışmasına ilişkin görüşleri ve muhaliflerinin “Yahudi karşıtı ve Siyonist karşıtı söylemi” desteklediğini söylediği sosyal medya bağlantıları nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

“Instagramımda paylaştığım bağlantı için özür dilemiyorum. Sadece insan haklarına bağlı olduğumu söylüyorum. Ve ben tüm insanların insan haklarına bağlıyım.” Tabassum dedi iptalden sonra. “Örneğin bana karşı yürütülen kampanyaların çoğu, Yahudilerin hayatlarına değer vermediğimi iddia etmek üzerineydi. Bu kesinlikle doğru değil.”

Asna Tabassum

Haberler

Yasak birçok öğrenciyi öfkelendirdi. Yüzlerce kişi Perşembe günü öğleden sonra üniversitedeki Tommy Trojan heykelinin yanında toplanarak hükümetin kararını protesto etti.

Öğrenci Kaiser Kuresi, “Şimdiye kadar tanıştığım en yetenekli kızlardan biri” dedi. “Bu üniversite onları susturmaya çalışıyor.”

USC yaptığı açıklamada, kararın Tabassum'un geçmişi veya görüşleriyle hiçbir ilgisi olmadığını söyledi.

USC yaptığı açıklamada, “Üniversite yönetimi bu kararı kamu güvenliği ve tehdit ekibimizle yakın istişarede bulunarak aldı” dedi. “Kararın okul birincisinin geçmişi veya bakış açısıyla hiçbir ilgisi yoktu, bunun yerine durumun emniyet ve güvenlik perspektifinden dikkatli ve bütünsel bir incelemesine dayanıyordu.”

USC kıdemli Mark Rayant, üniversitenin başlangıçta Tabassum'u seçtiği için özür dilemesini istediğini söyledi.

Rayant, “Benim asıl eleştirim, üniversitenin artık böylesine tartışmalı, kışkırtıcı ve kutuplaştırıcı bir konuda bu kadar açık sözlü birini seçeceği gerçeğidir” dedi.

Ayrıca duyurunun ardından sohbet etme umuduyla Tabassum'a bir mektup yazdı.

“Ona bir bakış açısı kazandırmaya çalışırken, eksik olabileceğini düşünüyorum çünkü bu oldukça kutuplaşmış ve siyasallaşmış bir konu” dedi.

Tabassum'un açılışta konuşma yapması çağrısında bulunan Change.org dilekçesi binlerce imza topladı. 50'den fazla öğrenci örgütü de USC'nin nefrete teslim olduğunu savunarak Tabassum'u destekleyen bir mektup imzaladı.

Tabassum bu hafta başında şöyle demişti: “Müslümanların, Hıristiyanların ya da herhangi başka bir kimliğin yaşamına olduğu kadar Yahudilerin yaşamına da bağlı olduğumu hissediyorum.”

Açılış törenine ilişkin daha fazla detayın önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Tören 10 Mayıs'ta saat 08.30'da gerçekleşecek.

Onursal dereceler gelecekteki bir mezuniyet töreninde veya başka bir akademik törende verilir.

Haberler'den daha fazlası

Matthew Rodriguez

Matthew Rodriguez, kcalnews.com'da dijital yapımcıdır. Daha önce Argonaut ve Pasadena Weekly gibi yerel medya kuruluşlarında habercilik yapmıştı. Matt genellikle son dakika haberleri ve suçları konu alıyor.