Üretim 5 kampanyada en yüksek seviyede ve ihracattan %35 daha fazla dolar kazanılacak

Zoe

New member
Soya fasulyesi hasadı sona erdi: Buenos Aires Tahıl Borsası'ndan alınan verilere göre, ekilen 17,3 milyon hektar alanda 50,5 milyon ton üretildi ve ihracattan neredeyse 20 milyar ABD doları gelir elde edilecek.

2023/24 kampanyası sırasında,17,3 milyon hektar fasulye ekildi2022/23 kampanyasına göre %7, son 5 kampanyanın ortalamasına (16,7 milyon hektar) göre ise %3 artış.

Rapora göre, Dikim dönemi sırasında yağmurlar öngörülen hektarlara ulaşılmasına olanak sağladı. Çalışmada, “Erken ekimler optimum nem ile başladı, ancak yüksek sıcaklıklar ve Ocak sonundan Şubat başına kadar nem eksikliği verim potansiyelini etkiledi” diye açıklandı.

Fakat, Şubat ortasından bu yana yağışların geri dönmesi, mahsullerin toparlanmasını sağladı. yüksek sıcaklıkların ve kuraklığın devam ettiği NEA hariç.

“Tarım bölgesinin geri kalanında yağmurlar devam ederek, mahsulün son aşamasına kadar uygun koşulların oluşmasına olanak sağladı” dedi.

Rulusal ortalama hektar başına 2.990 kiloyduönceki döngüye göre %99, son 5 kampanyanın ortalamasına göre ise %24 artış gösterdi.

Kuzey merkezde (Santa Fe'nin güneyi, Córdoba'nın güneydoğusu ve Entre Ríos'un güneybatısında), hektar başına 3.850 kilo ile en yüksek ortalama yağlı tohum verimi kaydedildi.

Bu yüzden, Toplam yerli üretim 50,5 milyon ton olduyani şiddetli kuraklıktan etkilenen 2022/23 döngüsünün 27,5 milyon ton üzerinde.

Bekleniyor ki Üretim seviyelerindeki toparlanma, zincirin Arjantin ekonomisine katkısını artırıyorbrüt soya fasulyesi ürünü 17.223 milyon ABD dolarına ulaştı; bu, son döngünün değerine göre %104'lük bir artışı temsil ediyor.

Bunlara ek olarak, 19.868 milyon ABD Doları ihracat yaratacak2022 yılına göre %35 daha fazla. Her halükarda 2022 ve 2021 kampanyaları için sırasıyla 23,9 milyar ABD doları ve 23,1 milyar ABD dolarının altındadır.

Vergi tahsilatına katkı sağlanacak 8.052 milyon ABD Doları, bu da %66 oranında bir artış anlamına geliyor.