Trump, mitingde vurularak öldürülen Pensilvanya itfaiyecisini anıyor

Mustafa

New member
Eski Başkan Donald Trump, saldırıda hayatını kaybeden itfaiyeci Corey Comperatore'yi andı. saldırı Bu, geçen hafta sonu Butler, Pensilvanya'daki mitingde yaptığı konuşma sırasında oldu. Perşembe gecesi Cumhuriyetçi kongresinde.

Trump, “Trajik bir şekilde, tetikçi Amerikalı dostlarımızdan biri olan Corey Comperatore'nin, herkesin bana söylediği gibi inanılmaz bir insanoğlunun hayatına mal oldu” dedi.

Sahnede Trump'ın yanında Comperatore'nin itfaiye kaskı ve ceketi vardı. Trump, katılımcılardan bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarını istemeden önce kaskı öptü.

Cumhuriyetçi başkan adayı ve eski Başkan Donald Trump, 18 Temmuz 2024'te Milwaukee, Wisconsin'de düzenlenen Fiserv Forum'daki Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyonu'nun dördüncü gününde sahnede konuşurken Corey Comperatore'nin itfaiyeci üniformasını giyiyor.

Getty Images

50 yıllık rakip Cumartesi günü aile üyeleriyle birlikte Trump mitinginde seyirciydi. 20 yaşındaki silahlı adam ateş açtı Trump'ın konuştuğu sahneden birkaç yüz metre uzakta bir binanın çatısından. Pensilvanya Valisi Josh Shapiro daha önce gazetecilere Comperatore'nin “onları korumak için ailesine saldırdığını” ve onu “kahraman” olarak nitelendirdiğini söylemişti. Trump bu görüşe katıldı.

Trump, “İnanılmazdı, son derece saygı duyulan bir eski itfaiye şefiydi” dedi. “…Uçan kurşunlardan korunmak için kendilerini feda ederek canlı kalkan görevi yaparak hayatını kaybetti. Tam üzerlerinden uçtu ve vuruldu. Ne kadar da iyi bir adamdı.”

Diğer iki katılımcı, 57 yaşındaki David Dutch ve 74 yaşındaki James Copenhaver ciddi şekilde yaralandı ancak hayatta kaldı; Trump'ın söylediğine göre bir kurşun sağ kulağını deldiğinde kendisi de yaralanmıştı.

Trump Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Yüksek bir tıslama sesi duydum ve sağ kulağıma bir şeyin gerçekten sert bir şekilde çarptığını hissettim.” dedi. “Kendi kendime 'Vay canına, bu da neydi, sadece bir kurşun olabilir' diye düşündüm.' Sağ elimi kulağıma götürdüm ve aşağı indirdim; elim kanla kaplıydı.”

Comperatore arkasında bir eş ve iki kız çocuğu bırakır. Perşembe günü yapılan bir açıklamada Comperatore'nin ailesi onu “sevgili bir baba, koca ve Butler bölgesindeki pek çok kişinin arkadaşı” olarak nitelendirdi.

Pensilvanya Eyalet Temsilcisi Marci Mustello, Comperatore'nin Buffalo Kasabası İtfaiye Şirketi'nde itfaiye şefi olarak görev yaptığını söyleyerek kendisini “kendini adamış bir kamu görevlisi” ve “gerçek Amerikan kahramanı” olarak tanımladı.

Trump, vurulan üç kurbanın aileleri için 6 milyon dolardan fazla bağış toplandığını söyledi.

Comperatore'nin soyadı itfaiyeci ceketinde yanlış yazılmıştı. “a” eksikti. Haberler, Buffalo İlçesi Gönüllü İtfaiye Departmanından, ceketin üzerinde yalnızca belirli sayıda harfe yer olması nedeniyle bunun kasıtlı olarak yapıldığını öğrendi.

Haberler'den daha fazlası

Faris Tanyos

Faris Tanyos, CBSNews.com'da haber editörü olup makale yazıp editörlük yapmaktadır ve son dakika haberlerini takip etmektedir. Daha önce Batı Yakası'ndaki çeşitli yerel haber istasyonlarında dijital haber yapımcısı olarak çalıştı.