Tony Kushner Yahudilik, Shakespeare ve ‘Melekler’den bahsediyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Pulitzer ödüllü oyun yazarı, senarist ve aktivist Tony Kushner, Yahudilik, Stephen Spielberg ve sanat üzerine genişleyen bir tartışmada, bir görüşmecinin sorusuna verdiği ilk yanıttan itibaren Sander Theatre’daki seyirciyi eğlendirdi.

John Cogan Üniversitesi Beşeri Bilimler Profesörü ve bir Pulitzer ödülü sahibi Stephen Greenblatt, Salı günkü Yahudi Çalışmaları Merkezi’nin sponsorluğunda düzenlenen etkinliği Kushner’ın Yahudi kimliğiyle ilişkisini sorarak açtı.

Oyun yazarı, “Haftanın hangi günü sorduğunuza bağlı,” diye yanıtladı kahkahalarla.

66 yaşındaki, daha sonra Louisiana, Lake Charles’ta “hiçbiri nedense Güney aksanı olmayan” çok küçük bir Yahudi cemaatinin üyesi olarak ıslah edilmiş bir Yahudi ailede büyümeyi anlattı.

“Yıllar geçtikçe, bir Yahudi olarak kimliğim derinleşti” dedi. “Kim olduğumun inanılmaz derecede önemli bir parçası. Yahudi etik öğretisine, Yahudilerin adalet, edep ve sorumluluk kavramlarına derinden borçlu hissediyorum. Yahudi diyalektiğini seviyorum: köktendinci olmamak için etik zorunluluk – metin okuyucusu ve metin yorumcusu olmak.

Yaklaşık 60.000 kişilik bir Louisiana şehrinde yaklaşık 100 kişilik “sıcak, canlı” azınlık topluluğunu hatırlatarak, bu deneyimin 26 yaşında çıkmasına yardımcı olduğunu kaydetti.

“Nasıl gey bir adam olunacağına dair tamamen Yahudi kimliğimle olan ilişkimden türetilen bir şablonum olduğunu hissettim” dedi. Bir miktar anti-Semitizm deneyimlese de, “bunun bizim değil, onların sorunu olduğunu ve gurur duymalıyız” öğrendiğini hatırladı.

Anti-Semitizm deneyiminin, Spielberg’in çocukluğuna dayanan “The Fabelmans” senaryosuna katkıda bulunduğunu söyledi. Kushner, “İkimiz de Yahudi aleyhtarı kabadayılardan düşük düzeyde bir zorbalık deneyimi yaşadık,” diye hatırladı. “Onun bir zorbası vardı, benim iki zorbam vardı, bu yüzden iki zorbamı getirmek istedim.”

Kushner’ın film yapımcısıyla dördüncü ve en son işbirliği olan “The Fabelmans”, ikilinin yıllardır tartıştığı ve Spielberg’in babasının 2020’de (annesi 2017’de ölmüştü) ölümünün ardından nihayet başlayan bir projeydi.

Kushner, “Bu ve kilitlenme, Stephen’ın bu fikir üzerinde çalışmak istediğine karar vermesine neden oldu” dedi. “Onunla yaklaşık iki ay röportaj yaptım, sonra gittim ve karakterleri yeniden adlandırdım ve bunu bir anlatı olarak yazdım. Hiç bu kadar hızlı bir şey yazmamıştım.”

Bu anı, Greenblatt’a oyun yazarının bir projenin ne zaman bitmiş olduğunu düşündüğünü sormasına neden oldu. Bir film söz konusu olduğunda, Kushner bunun basit olduğunu açıkladı: Bir noktada film yapımcısı projeyi “kilitliyor” ve proje kapanıyor – neredeyse her zaman. Kushner, Spielberg hakkında, “Aslında, kestiği dört satırla ilgili ‘Lincoln’u yeniden açmasını sağladım,” dedi. Ben de haklıydım.

Karşılaştırıldığında, oyunları asla bitmez, dedi. Aslında, iki bölümden oluşan Pulitzer ve Tony ödüllü “Angels in America” yeniden sahnelendiğinde, “yeniden yazımlara dahil oluyorum” diye itiraf etti. “Beni kim durduracak?” (“Angels in America, Part 1” 20 Nisan-21 Mayıs tarihleri arasında Central Square Theatre’da gösterilecektir.)

“Kendinizi güvensiz hissettiren bir sanat eseriyle karşılaşmanız çok nadirdir. Yaptığınız ender anlarda, ona değer vermelisiniz.”

Tiyatro konusu ve onun göreceli açıklığı, Shakespeare’in “Venedik Taciri” gibi sorunlu oyunların tartışılmasına yol açtı.

“Yasaklanmalı mı?” Greenblatt’a sordu.

“Tanrım, hayır,” diye yanıtladı Kushner. Kushner, Shakespeare’in “Yahudilikle ilgili birçok kabul görmüş fikri kabul ettiğini” kabul ederek ve “İngiltere’de Yahudilerin olmadığı bir zamanda yazıldığını” belirterek, oyun yazarının Shylock’un Yahudi karakterine bahşettiği insanlığı anlatmaya devam etti. klişelerin kullanımı: “’Yahudi gözleri yok mu?’” diye aktardı. “Bu önyargıyı aşar.”

Art, diye devam etti, “güvensiz” olduğu için mahkum edilmemeli. “Bir sanat eseriyle karşılaşmanız o kadar nadirdir ki, kendinizi güvensiz hissetmenize neden olur” dedi. “Bunu yaptığınız ender anlarda, ona değer vermelisiniz.”

Euripides’in öldürücü “Medea”sı olarak Fiona Shaw’ın muazzam performanslarını ve Shakespeare’in rahatsız edici “Titus Andronicus”unun başrolünde Brian Cox’u anımsayarak, bu deneyimden zevk aldığını anlattı. Cox için “Bir insanın bir noktaya itildiğini izlediniz” dedi. Daha sonra, “evin ışıkları yandı ve herkes orada öylece oturdu. Kimse kıpırdamadı. Güvenlinin tam tersiydi.”

Bu heyecan verici – ve bazen rahatsız edici – deneyim, “tiyatroya gittiğinizde yaptığınız anlaşma, yatağa gittiğinizde ve rüya gördüğünüzde yaptığınız anlaşma” dedi. “Medea gerçekten sahneden inip seni öldürmeyecek.”

Bununla birlikte, sanatta, özellikle canlı tiyatroda, “dış dünyada dolaşırken dayanılmaz, hayal edilemez ve kabul edilemeyecek şeyler görürsünüz. Ama karanlıkta…” Durdu. “Sanata sahip olmamızın sebeplerinden biri de bu.”

“Kendinizi aşırı duygulardan korumak” yerine, “bu karşılaşmaları yaşamak önemlidir” dedi.

Sohbet İngilizce dışındaki dillerde – “Melekler”deki Yidiş dili veya başka bir Spielberg ortak çalışması olan “Batı Yakası Hikayesi” güncellemesinde kullandığı İspanyolca Kushner gibi – yazmaya doğru ilerledikçe, oyun yazarı izleyicilerin kaybolabileceği fikrini reddetti. “Sanatın büyük bir zevki, empatik gücümüzü kullanma biçimidir” dedi. “Pek çok seviyede dinliyoruz ve birçok seviyede hatırlıyoruz ve eğer oyun yazarı işini yaptıysa, bunun için endişelenmeyeceksin.

“Sanat bize, bizim gibi olmayan insanların hikayelerini ve yaşamlarını deneyimleme şansı veriyor.”

Kushner’ın görünüşü, Alan ve Elisabeth Doft Ders ve Yayın Fonu tarafından sunulan en büyük yıllık etkinlik olan Doft Dersini oluşturdu.

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.