Sha'Carri Richardson 100 metre finalini kazandı ve ABD Olimpiyat takımında yer aldı

Mustafa

New member
Bitiş çizgisine ulaşmadan iki adım önce Sha'Carri Richardson göğsüne vurmaya başladı.

Kazandığını biliyordu. Onu Paris Olimpiyatları'nda yenilecek kısa mesafe koşucusu olarak görmeyenlerin muhtemelen tekrar düşünmesi gerekiyor.

Richardson, “Geri Dönmedim, Daha İyiyim” turunun son durağına cumartesi günü ABD Pist Denemeleri'nde 100 metrelik 10,71 saniyelik koşuyla ulaşarak 2024 yılının dünyanın en hızlı kadını oldu. ona resmi olarak kadınlar yarışlarının 2 Ağustos'ta başlayacağı Fransa'ya bir gezi kazandırdı.

Sha'Carri Richardson ve Melissa Jefferson, 22 Haziran 2024'te Eugene, Oregon'da Hayward Field'da düzenlenen 2024 ABD Olimpiyat takımı atletizm eleme yarışmasının ikinci gününde kadınlar 100 metre koşu finalinin bitiş çizgisini geçtiler.

Getty Images

Bu karşılaşmada üçüncü kez iyi bir başlangıç yapamayan ve toparlanmak zorunda kalan Richardson, bu kez üst üste yarışı sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Antrenman arkadaşı 2022 ABD şampiyonu Melissa Jefferson'dan 0,09 saniye daha hızlıydı. Antrenör Dennis Mitchell'in kampındaki bir diğer kısa mesafe koşucusu Twanisha Terry ise üçüncü oldu ve aynı zamanda kadınlar 100 metre takımında yer aldı.

Richardson, “Onur duydum” dedi. “Hayatımın her bölümünün beni bu ana hazırladığını hissediyorum.”

24 yaşındaki Teksaslı için oldukça zorlu bir yolculuk oldu. Bu yarışı üç yıl önce de (10.86 saniyede) kazanmıştı. sadece zaferin tekrar iptal edildiğini görmek için Olumlu bir esrar testi, kendisinin depresyonla mücadelesinden, zamana uyum sağlayamayan bir dopingle mücadele kural kitabına kadar her şeyi açığa çıkardı.

Richardson, kendisini 2021'de Hayward Field'ı aydınlatan kişiden daha yeni, daha iyi ve daha dengeli bir kişi olarak tasvir etti; dalgalı turuncu saçlarıyla sporun kayan yıldızı gibi görünüyordu.

Ancak Tokyo Olimpiyatları için evde kaldı ve hem pistte hem de pist dışında kendisi üzerinde çalışmaya başladı. Neredeyse iki yıl sürdü ama 2023'te ulusal şampiyonluğu kazandı ve “Geri dönmedim, daha iyiyim” diyerek bunu bir ay sonra tekrarladı. dünya şampiyonluğu unvanıyla.

Onu bekleyen rekabet göz önüne alındığında, ona Paris'te altın madalya vermek riskli bir teklif. Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shericka Jackson ve iki kez savunmada şampiyon olan Elaine Thompson-Herah'ın Olimpiyat madalyaları var ve hepsinin önümüzdeki hafta sonu Jamaika'da yapılacak elemelere katılması planlanıyor.

Thompson-Herah'ın yakın zamanda yaşadığı bir sakatlık bu hesaplamayı alt üst etti ve Fraser-Pryce'in 2024'te nadir görülen bir durum olduğu görüldü.

Bu, Richardson'u ilk favori haline getiriyor ve vasat bir başlangıca ve yarış bitmeden sezonun en iyisine ulaşmak için çok fazla çaba sarf edilmesine rağmen, bununla tartışmanın zor olduğu gerçeği göz önüne alındığında.

Cumartesi günü erken saatlerde, son dünya şampiyonu Noah Lyles 100 metre yarışını 9,92 saniyede koşarak erkekler ilk eleme turundaki en hızlı süreyi elde etti.

Lyles da Richardson gibi Tokyo Olimpiyatları'nın Kovid-19 dolu günlerinde depresyonla mücadele etti. Oyunlara katılmayı başardı ancak yalnızca 200 metrede bronz madalya kazandı.

Lyles, “Uzun zaman oldu” dedi. “Ve mutlu olduğum için çok mutluyum, burada olduğum için mutluyum, yarıştığım ve kendim gibi hissettiğim için mutluyum.”