Scholar’ın makaleleri günlük belirsizliği kucaklıyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Sanat Koleji’nden 2002 mezunu ve şu anda Virginia Üniversitesi’nde doçent olan Emily Ogden, yakın zamanda ikinci kitabı olan “On Not Knowing: How to Love and Other Essays”ı yayınladı. Gazette’ye, yazılarının “bilimin sınırlarındaki” konulara olan ilgisini nasıl vurguladığını ve belirsizliğin hayata yeni bir yaklaşım tarzına nasıl yol açabileceğini anlattı. Röportaj netlik ve uzunluk için düzenlendi.

GAZETE: İlk kitabınız “Credulity” (2018), büyülenmenin kültürel tarihiydi. Yeni kitabınız için ilham kaynağınız neydi? İki kitap nasıl bağlantılı?

Oğden: Buna cevap vermenin bir yolu, kitapların benim kendi meşguliyetlerimin derin bir düzeyi dışında yakından ilişkili olmadığını söylemektir. Çok farklı türlerdeler ama bir bakıma ikisi de bilimin sınırlarında düşünmeye çalışıyorlar. İlk kitap, tıp, bilim ve din arasında yer alan ve insanları transa sokmayı ve bazen sahip olduklarının farkında olmayabilecekleri durugörü bilgi biçimlerine erişmelerini sağlamayı içeren bir uygulama olan hipnotizmanın tarihidir. “Bilmemek Üzerine”, “Bilmediğimiz şeylerin değerinin ne olduğunu görelim” diye soran bir dizi makaledir.

GAZETE: Bilgi arayışının yönlendirdiği bir dünyada, “bilmemek” nasıl bir rol oynayabilir veya oynamalıdır?

Oğden: Eğer kastettiğin dünya ilim ise, o zaman kitabın geleneksel bir ilim eseri olmadığını not etmek önemlidir; bu bir deneme kitabı ve bunlar bursun genellikle olabileceğinden daha kişisel.

Sorunuzun daha geniş anlamıyla: Bilmemenin genel olarak dünyada oynayacağı belirli bir rolü olup olmadığı, bu güçlü siyasi kutuplaşma anında, belki de bir bilme pozisyonunu benimsemenin güçlü bir cazibe haline gelebileceğini söyleyebilirim. gerekenin ötesinde. Emin olmamız gereken bazı şeyler var ama bazen kesinlik bir alışkanlık haline gelebilir. Bu kitabı yazmaya başladığımda, uygun tepki olduğunda belirsizliğe yer bırakmanın ve ne düşündüğümü ve ne yapılması gerektiğini her zaman önceden bilme duruşuna kilitlenmemenin iyi bir görev olacağını düşündüm. düşünmek.

GAZETE: İnsanlar neden bilmemeyi ve beraberinde gelen belirsizliği kucaklasın?

Oğden: Psikanalist Anne Dufourmantelle, “henüz ölmeme riski” dediği bir şeyden bahsediyor. Bununla demek istediği, sırada ne olacağını tam olarak bilen ve dünyadan tam olarak ne bekleneceğini bilen kemikleşmiş insanlar olmama riskini almamız gerektiğidir. Yapması zor çünkü dünyadan ne bekleyebileceğini bilmek daha rahat, değil mi? Ama ne bekleyeceğimiz konusunda çok şey bildiğimizde gerçekten hayatta olmadığımızı düşünüyor. Öleceği günü bildiğinden emin olan bir hasta hakkında bir hikayesi var. Tüm hayatını öleceği günü bilerek geçiren bu hasta, bir gün uyandığında ilk kez bu ihtimalden korktuğunu ve ölmek istemediğini fark ediyor. Ve Dufourmantelle için henüz ölmeme riskini almanın anlamı budur – kayıp veya risk olasılığının yeterince farkında olmak, böylece biraz korku yaşarsınız çünkü bu olmadan, sadece otomatik pilottasınız. Sanırım bazı belirsizliklerle başa çıkabilmekte de benzer bir şey oluyor. Deneyimin bu ham kenarına açık olmadan, canlı olmanın ne anlama geldiğine dair bir şeyler kaybedersiniz.

GAZETE: Denemelerinizde Emily Dickinson, James Baldwin, Ralph Waldo Emerson ve diğer yazar ve düşünürlerin çalışmalarından alıntılar yapıyorsunuz. Yazılarınızı nasıl etkilediler?

Oğden: Ralph Waldo Emerson ve Elizabeth Hardwick çıkarma yoluyla çok şey başarıyorlar. Makalelerinin kısa, hızlı, şaşırtıcı olmasını istiyorlar – okuyucunun doldurması için bazı şeyler bırakmak için. Benim üzerimde de büyük bir etkisi olan Adam Phillips, Emerson hakkında, makalelerinin okuyucuyu kendi düşüncelerine kışkırtmasını istediğini söylüyor. , okuyucuyu yazıdan uzaklaştırmak ve kendi düşüncelerine yönlendirmek. Elimden geldiğince öyle bir şekilde yazmayı seviyorum. Okuyucuların bunları kendileri için sindirme fırsatı bulması için tam olarak sindirilmemiş şeyler sunmayı seviyorum.

“Deneyimin bu ham kenarına açık olmadan, hayatta olmanın ne anlama geldiğine dair bir şeyler kaybedersiniz.”

GAZETE: İnsanların kitabınızdan ne almalarını umuyorsunuz?

Oğden: Okumanın zevkli bir deneyim olmasını her şeyden çok istiyorum. Stili yapabildiğim kadar güzel yapmak için çok çalıştım. Benim için en sevdiğim denemeler, aşina olduğum bir oda gibi, dönebileceğim istikrarlı bir ortam sağlıyor gibi görünüyor. Bu denemelere sadece düşünce olarak bile geri dönebilirim ve onlar benim için belirli bir tür iş yapmak veya belirli bir tür düşünmek için oradalar. Ve umarım bazı okuyucular için bu makaleler böyle olabilir.

Denemeler ve bilginlik arasındaki ayrıma dönecek olursak, bilmemek gibi bir kavram hakkında bilginlik yazdığımızda, mutlaka kişisel deneyime yönelmemiz gerektiğini söyleyebilirim. Akademik yazıyla, aklımda yazdığım her şeyle mecazi olarak bağlantılı görünen deneyimleri neredeyse düzenleyerek çıkardığım izlenimine kapıldım. Bu kitapta, o şeyleri düzenlemedim. O sıradan deneyimleri, yaptığım diğer yazılarda olmayacak şekilde dahil ettim.

Umarım çok cana yakın bir kitaptır. Doğum ve çocuk bakımı, yüzme gibi birçok insanın çok aşina olacağı şeyler gibi yaşam deneyimlerini barındırdığı ölçüde oldukça sıradan bir yaşamı konu alıyor. Kitabın, birçok yönden kendi arka bahçesinin şairi olan Emily Dickinson’a borçlu olduğunu düşünüyorum, ancak şiirleri gerçekten daha büyük olamaz. Olası en büyük metafizik sorunlarla uğraşıyor. Bununla birlikte, dünyadaki kapsamı genellikle evinden yarım mil uzaktadır. Benimki, sıradan olanı olağanüstü olanla bu şekilde evlendirmeye borçlu olan bir kitap.