Sanat Kütüphanesi personeli yaz sonu için kitap tavsiye ediyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Dönem başlamadan önceki son haftalar, yaz okumalarınızı bitirmek (veya başlamak) için mükemmel bir zamandır. Sanat Kütüphanesi personelinden öneriler istedik ve inanılmaz çeşitlilikte yanıtlar aldık. Bonus olarak, Pulitzer Ödüllü kurgudan Amerika’daki ırk üzerine denemelere, sanatçıların ve restoran işletmecilerinin anılarına kadar bu başlıkların çoğuna HOLLIS aracılığıyla erişilebilir. Daha da fazla fikir için 2021 önerilerimize göz atın.

AMERİKAN TOPLUMUNA İLİŞKİN NONFICTION

Toni Morrison tarafından düzenlenen James Baldwin tarafından

James Baldwin, yazın içine dalmak için mükemmel bir edebiyat dehası. Kitap, 20. yüzyılın ortalarından eserler içeriyor, ancak yazıları, bugün hala karşı karşıya kaldığımız birçok sorunu güzel bir şekilde ele alıyor. Derlediği denemelerden oluşan bu kitap, öğrenmeye açık herkes için mükemmel bir yaz okuması olacak.
— Te’Lor Hawkins, Eşitlik, Çeşitlilik, Kapsayıcılık, Aidiyet ve Irkçılık Karşıtı Stajyer

Kitap kapağı: Judith Butler'dan “Precarious Life”.

Judith Butler tarafından

Bu kitap neredeyse 20 yıl önce yayınlanmış olsa da, çoğunun pandemi sonrası dünyada karşı karşıya olduğumuz birçok mücadeleyle inanılmaz derecede alakalı olduğunu gördüm. Kimin yasını tuttuğumuzun ve nasıl yas tuttuğumuzun güce yakından bağlı olduğu yollara dair canlandırıcı, incelikli ve düşünceli bir eleştirel düşünce (medyamızda maça sahip olduğumuz bir şey değil).
—Madeleine Murphy, Araştırma Hizmetleri Asistanı

Kitap kapağı: Priya Parker'ın

kaydeden Priya Parker

Kitap, gruplar halinde nasıl ve neden bir araya geldiğimiz ve toplantıları anlamlı kılmanın önemi hakkında düşünmenin yollarını sunuyor. Parker, insanların birlikte vakit geçirmesine değer toplantılar, toplantılar ve etkinlikler yapabileceğimiz yolların örneklerini sunuyor.

Kitap kapağı:

Charlie Warzel ve Anne Helen Petersen tarafından

Bu kitap, bugüne kadar esnek çalışmayla ilgili sorunları ele alıyor ve evden çalışmayı bireyler ve kuruluşlar için başarılı bir girişim haline getirmek için neler yapabileceğimizden bahsediyor. Ayrıca, evden çalışmanın başarılı olmasına yardımcı olmak için kuruluşlar tarafından uygulanabilecek pratik, somut şeyler sunar.
— Ann Whiteside, Bilgi Hizmetleri Dekan Yardımcısı

Yayılan, çok dönemli kurgu

Kitap kapağı: Richard Powers'ın “The Overstory”.

Richard Powers tarafından

Gezegenimizdeki ekolojik krizlere ve içinde yaşayan insanların karmaşık rollerine ve bakış açılarına dair anıtsal, yıkıcı, ilham verici, meydan okuyan, kabul edici bir bakış açısı.
—Anne Adams, Kıdemli Müzik Kataloğu

Kitap kapağı: VE Schwab'ın “Addie LaRue'nun Görünmez Hayatı”.

tarafından VE Schwab

1600’lerden günümüze uzanan, sonsuza dek yaşamak için bir pazarlık yapan ama tanıştığı herkes tarafından unutulmak üzere lanetlenen Addie LaRue’nun hayatını görüyoruz. Bu hikaye, anlatıldığı şekliyle bir mitos yaratıyormuş gibi hissettirdi, biz hatırlanmanın ne demek olduğunu öğrenirken, Addie’nin yüzyıllarca süren yaşamını kapsıyor. Benim gibi mevsimlik bir okuyucuysanız, bu daha çok yaz sonu, sonbahar başı kitabı gibi geliyor!
—Meg McMahon, Kullanıcı Deneyimi Araştırmacısı

Bilimkurgu ve fantastik maceralar

Kitap kapağı: Chelsea Abdullah'tan “The Stardust Thief”.

tarafından Chelsea Abdullah

Binbir Gece Masalları’ndaki çeşitli öykülere dayanan bu kitap, ortaçağ Orta Doğu’sunda geçen tamamen modern bir fantezi romanıdır. Eğlenceli, ilgi çekici ve macera dolu – bir yaz okuması için mükemmel! Orta Doğu fantezisinin en sevdiğim yazarı SA Chakraborty kapak yazısını yazdığında onu almam gerektiğini biliyordum!
— Amanda Hannoosh Steinberg, İslam Sanatı ve Mimarisi Kütüphanecisi

Emily St.John Mandel tarafından

Bu distopik bilim kurgu romanını beğendim çünkü hikayeyi birkaç farklı karakterin Midwest’te bir grip salgını sırasındaki bakış açılarından anlattı. Yazarın kitabı şimdiki ve geçmiş perspektiflerden yazma şeklini beğendim, böylece her karakterin bulunduğu yere nasıl geldiğini ve tüm hikayelerinin nasıl iç içe geçtiğini görebildiniz.
— Joshua Garvey, Sanat Depo Müdürü

Kitap kapakları: Martha Wells'in yazdığı “The Murderbot Diaries” (Seri).

(Seri) Martha Wells tarafından

Başlığın sizi aldatmasına izin vermeyin; Murderbot, bir süredir karşılaştığım en ilgi çekici ve duygusal açıdan yankı uyandıran ana karakterlerden biri. Murderbot, yönetici modülünü geçersiz kılmayı başaran biyomekanik bir güvenlik yapısıdır. Birkaç kısa roman ve bir roman boyunca Murderbot kim olduğunu, kendi kaderini tayin etmeyi, arkadaşlara sahip olmanın ne anlama geldiğini ve duyguların rahatsızlığını öğrenir. Hepsi bir dizi gizemi çözerken. Bu, uzun zamandır en sevdiğim bilim kurgu dizilerinden biri oldu!
— Danielle Adams, Değerlendirme ve Program Yöneticisi

Yaz ortamlarında kurgu

Kitap kapağı: Maeve Binchy'nin “Yağmur ve Yıldız Geceleri”.

kaydeden Maeve Binchy

İrlanda’nın en büyük romancılarından birinin en sevdiğim kitaplarından birini oğlumla birlikte yeniden okuyoruz. Küçük bir Yunan adasında, farklı ülkelerden yaklaşık altı ziyaretçinin, tavernanın sahibiyle birlikte tepelerinden aşağıdaki bir tur teknesinin alev almasını korku içinde izledikleri bir tavernadan başlayarak gerçekleşir. “Savaş ve Barış”ın sadece “barış” kısmını alırsak ve onu bile küçük bir parçaya indirirsek, o zaman bu romandaki türden büyülü bir eğlence, gerçek ve bilgelik elde ederiz – bu da onu belki de Maeve Binchy’nin başyapıtı yapar.
—James Adler, Katalog

Kitap kapakları: Rachel Cusk'tan “Outline, Transit, and Kudos” (Üçleme).

(Üçleme) Rachel Cusk

Rachel Cusk’ın roman üçlemesinin Kate Reading tarafından okunan sesli kitabını dinlemeyi yeni bitirdim. Bu inanılmaz bir eşleştirme, metin ve performansın mükemmel bir eşleşmesi, her iki açıdan da inanılmaz derecede net ve parlak.
—Christina Thompson, Sanat Review Editörü

Edith Wharton tarafından

Son zamanlarda bir Edith Wharton tekmesindeydim ve daha az bilinen romanlarından biri olan “Yaz” (1917) tavsiye etmek istiyorum. Başlık bir yaz okuma tavsiyesine uygun olsa da içerik hafif değil; Romanın kahramanı Charity Royall, cinsiyeti ve sosyal geçmişi nedeniyle kendisine sunulan seçenek ve fırsat eksikliğiyle yüzleşir. Başka bir Wharton romanı olan “Ethan Frome” gibi, bu hikaye de küçük bir kasaba olan Batı Massachusetts’teki romantizmi konu alıyor ve iddiaya göre Wharton bundan “ateşli Ethan” olarak söz ediyor. Ek bir bonus: Charity, kasabanın (çok kayıtsız) kütüphanecisidir.
—Charlotte Lellman, İşleme Arşivcisi

Bir bükülme ile anılar

Kitap kapağı: Mashama Bailey ve John O. Morisano'nun

Mashama Bailey ve John O. Morisano tarafından

Savannah restoranı The Grey’in arkasındaki ortakların yazdığı bu kitap, Şubat ayında “CBS Sunday Morning”de yayınlandığı andan itibaren radarımdaydı. Yaklaşık dört ay sonra kütüphanedeki bekletme talebim dolduruldu ve kitap artık elimde. Gerçeği söylemek gerekirse, sadece beş sayfa okudum ama şimdiden bu sıra dışı hatıratın büyüsüne kapıldım.
— Jane Skoric, Dizi Satın Alma ve Yönetimi

kaydeden Musa Mayer

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde bu yaz açılacak olan “Philip Guston Now” sergisinin arka planı olarak, Guston’ın kızı Musa Mayer tarafından yazılan 1988 tarihli bir anısını öneriyorum. Bu kitap, Guston’ın sağlam bir biyografisini sunuyor ve ünlü olduğu geç “çizgi film” aşamasını nasıl geliştirdiğine dair içeriden bir bakış sunuyor. Kitap, canlandırıcı bir şekilde, Guston’ın kariyerinin – onu sessizce destekleyen – karısı ve bu anı aracılığıyla konuşmaya karar veren kızı üzerindeki kişisel maliyetini inceleyerek, yalnız erkek sanatçı-dahi hikayesi geleneğine meydan okuyor.
— Christopher Sokolowski, Özel Koleksiyonlar için Kağıt Konservatör

Yaşam, ölüm ve öbür dünya üzerine kurgu

Kitap kapakları: Richard Powers tarafından

Richard Powers tarafından

Bu, Powers’ın önceki romanı “The Overstory”den çok daha kısa bir kitap ve aynı konulardan bazıları var. Bu kitapta, gezegenin durumu, kendilerini ve birbirlerini anlamaya ve kabul etmeye çalışan bir baba ve oğul arasındaki ilişkinin ortamıdır.

Kitap kapağı: Matt Haig'in “Geceyarısı Kütüphanesi”.

kaydeden Matt Haig

Matt Haig, uzun ve zayıflatıcı bir depresyondan sonra yazmaya başladı. O güzel bir yazar, dolaysız ve güçlü ve karanlıkta kaybolan insanlara ışık tutuyor. Bu dokunaklı fantastik hikayeyi bir akşam okudum ve sonrasında uzun süre aklımda kaldı.
—Anne Adams, Kıdemli Müzik Kataloğu

yazan TJ Klune

Bu, beklenmedik bir şekilde kendisini bir hayalet olarak bulan bir avukat ile çayevine geldiği kayıkçının hikayesidir. Roman, konuşmaları aracılığıyla kederi, kaybı ve bir hayatı iyi yaşanmış kılan şeyleri araştırıyor. Kitap ağır temaları ele alsa da, genel üslup, geçtiği çay dükkanı kadar nazik ve nazik.
— Kai Fay, Koleksiyonları Dijitalleştirme Asistanı

Genç ve genç yetişkin okuyucular için

Kitap kapağı: “Yasmin ile tanışın!”  Saadia Faruqi tarafından ve Hatem Aly tarafından çizildi.

(Seri) Saadia Faruqi ve çizen Hatem Aly (5-8 Yaş)

Okul öncesi çocuğum “Yasmin ile Tanışın!” dizi, Pakistanlı Müslüman-Amerikalı bir aile hakkında bir dizi tatlı hikaye. Ne ile “Bayan. Marvel”in çıkması, daha büyüklerin de şimdi öğrendiği bir kültür hakkında bilgi edinmeye küçük çocukları dahil etmenin harika bir yolu!
— Amanda Hannoosh Steinberg, İslam Sanatı ve Mimarisi Kütüphanecisi

Kitap kapağı: “Killers of the Flower Moon: The Osage Murders and the Birth of the FBI” (Genç Okurlar İçin Uyarlanmıştır), David Grann.

(Genç Okurlar İçin Uyarlanmıştır) David Grann (10+ Yaş)

Bu “Genç Okurlar” uyarlaması, hâlâ FBI’ın karanlık başlangıçlarının karanlık gerçeklerini ve Osage halkının parasını ve hayatını çalmaya çalışan hem bireylerin hem de yozlaşmış kurumların dehşetini içeriyor. Belki yetişkin versiyonu, ölümlerin kanlı ayrıntılarına daha fazla giriyor, ancak bu versiyon, Osage halkına karşı işlenen birçok zulüm hakkında pek çok ayrıntı içeriyordu. Acı nesillerdir ve bu olayların etkileri bugüne kadar hala net bir şekilde hissedilmektedir. Çok etkileyici bir anlatım. Şiddetle tavsiye ederim.
Nisan Duclos, Kaynak Paylaşım Yöneticisi

Kitap kapağı: Laura Hatosy'nin “Hafızadan Çizilmiş”.

yazan Laura Hatosy (13+ yaş)

Dürüst olmak gerekirse, kitap kapağı metninin bu YA tarihi bilim kurgu romanını benden daha iyi sattığını düşünüyorum: “On altı yaşındaki Rachel Abramson, arkadaşlarını ve ailesini korumak için her şeyi yapacak. Nazi işgali altındaki Danimarka’da Yahudi bir kız için zor bir iş ama Rachel sıradan bir kız değil. İnsanların hafızalarını silme, Alman askerlerine yüzünü unutturma veya arkadaşlarının sevdiklerini kaybettikleri için yaslarını hafifletme yeteneğine sahip.”
—Jason Clarke, Kaynak Paylaşım Yöneticisi

Yazan Jessi Zabarsky (12+ Yaş)

Bu YA çizgi romanı, sihir ve kendini yansıtma ile iki ayrı yolculuk hakkındadır. İki karakterin kendileriyle ilgili yönleri anlama mücadelesini nasıl gösterdiğini ve birinin ayrılıp değişmiş olarak geri dönme konusundaki korkularını nasıl vurguladığını seviyorum. Sanat son derece muhteşem ve eğer bundan hoşlanırsanız, diğer kitapları “Witchlight”tan da keyif alacaksınız.
—Julie Fiveash, Amerikan Yerli Çalışmaları Kütüphanecisi

İlgili

Kitap kapakları: Ulysses; Veba; Şabat Tiyatrosu; İyi Adam İsa ve Alçak İsa; Su mavisi gözler; Otello; Tiffany'de kahvaltı; Tilki Reynard.

Kitap kapakları kolajı.

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.