Sanat etkinliğinde ‘Don’t Look Up’ için karışık eleştiriler – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Kahkaha bizi iklim krizinden kurtarmaya yardımcı olabilir mi? Belki. Ama birbirimize gülüyorsak, olmayabilir.

Psikoloji, iletişim ve medya araştırmaları uzmanları, iklim eyleminin aciliyetini iletmede yerginin faydası konusunda Salı günü çatıştı. İnsanlar gülüyorsa, dikkatlerini çektiğinizi bilirsiniz, dediler. Ancak Steven Pinker’ın işaret ettiği gibi, komedi hedefini küçük düşürdüğünde veya utandırdığında, özellikle de bu hedef bir çözüm bulmak için gerekliyse, verimsizdir.

Johnstone’dan Pinker, “Bu, biz Cambridge ve Hollywood’daki elitlerin bir sorun olduğunu kabul etmeyen tüm moronları hor gördüğü bir iyiye karşı kötü savaşı olarak düşünülmemeli” dedi. Aile Psikolojisi Profesörü. “Liderlerimiz hakkında bilimsel olarak en bilgili olanlar için bile olağanüstü derecede zor bir problem.”

Pinker ve meslektaşları Matthew Baum, Küresel İletişim Profesörü ve Kennedy Okulu’nda kamu politikası profesörü Marvin Kalb ve Rutgers Üniversitesi’nde gazetecilik ve medya çalışmaları doçenti Lauren Feldman, hiciv, yanlış bilgi ve iklim değişikliğini mercekten tartıştılar. Kennedy Okulu’nda Pforzheimer Bilim ve Teknoloji Çalışmaları Profesörü ve çevre bilimi ve kamu politikası profesörü Sheila Jasanoff’un moderatörlüğünde 2021 yapımı “Yukarı Bakma” filmi. Etkinlik, Sanat’ın Mind Brain Behavior Initiative sponsorluğunda gerçekleşti.

“Filmi gerçekten beğendim. İnsanların kurumlarımızın başarısızlıklarını görmelerine izin vermede etkili olduğunu düşündüm.”

— Lauren Feldman, Rutgers Üniversitesi

Film, Dünya’ya doğru gelen ve gezegenleri yok eden bir kuyrukluyıldızı keşfeden ve politikacıları, medyayı, endüstriyi ve halkı harekete geçmeye ikna etmeye çalışan bilim adamlarının hikayesini anlatıyor. Yapımcılığını Netflix’in yaptığı “Yukarı Bakma”, toplu başarısızlıkları küresel bir felakete yol açan bir dizi rüşvetçi ve yüzeysel karakteri şişliyor.

2020’de “Bir Komedyen ve Bir Aktivist Bara Giriyor: Komedinin Sosyal Adaletteki Ciddi Rolü”nü yayınlayan Feldman, birden fazla düzeyde “Yukarı Bakma” hayranıydı. Komedi, insanlara diğer medya biçimlerinin ulaşamadığı şekillerde ulaşabilir, dedi. Ayrıca Netflix’in filmle uyumlu bir sosyal eylem sayfası oluşturma kararını da memnuniyetle karşıladı.

“Filmi gerçekten beğendim” dedi. “İnsanların kurumlarımızın başarısızlıklarını görmelerine izin vermede etkili olduğunu düşündüm. Bunun umut verici olduğunu düşündüm çünkü “bu bir mecaz” diye düşündüm ve karakterlerin bu kuyruklu yıldızı ele almak zorunda olduğu sıkıştırılmış zaman çerçevesi, kaybettiğimiz zamanı görmemizi ve bir şeyler yapabileceğimizi fark etmemizi sağladı – basit bir düzeltme yok, tam yok veya mükemmel düzeltme, ancak bizim için uygun çözümlerimiz var.

Öte yandan Pinker, ne eğlence ne de iletişim aracı olarak “Don’t Look Up”ta pek hoşlanmadı. İklim değişikliği, baş döndürücü bir karmaşıklık sorunu ve bir kuyruklu yıldız çarpması arasındaki benzetme, kendi iklim dezenformasyonunun kendi biçimi olarak kabul edilebilecek kadar basit olduğunu söyledi. Dahası, filmin insanları açgözlü aptallar olarak tasvir etmesini, gerçeği tamamen inkar ederek eleştirdi ve sorunu ciddiye alanların bile uygulanabilir çözümler bulmada karşılaştığı zorluğu görmezden geldiğini söyledi.

“Korkunç olduğunu düşündüm,” dedi. “Filmin çocukça olduğunu düşündüm. Kibirli olduğunu düşündüm. Akılsız olduğunu düşündüm.

Baum da iklim açısının gergin olduğunu düşündü, ancak onun görüşüne göre filmin çok iyi yansıttığı gerçek hayattaki bir krize döndü: Başkan dahil liderler bilimsel gerçeklerden şüphe duyduğunda ABD hükümetinin pandemiye tepkisi , epidemiyologların, bulaşıcı hastalık doktorlarının ve diğer uzmanların altını çizdi ve hangi ilaçların ve tedavilerin etkili olabileceği konusunda yanlış bilgileri yineledi.

Baum, “Devlet kurumlarımızın yaklaşık bir yıl önce ekranda parodisi yapılanlardan çok da farklı davranmadığını gördük” dedi. “Evet, çok alaycı ama yaşadığımızdan ne kadar uzak olduğundan emin değilim.”

Nihayetinde panelistler, filmin iklim mesajına en açık olan izleyicilerin ilk etapta onunla aynı fikirde olduğunu söylediler. “Yukarı Bakma” muhtemelen iklim değişikliğini inkâr edenlerin veya sorunun bazı adımların gerektireceği ekonomik yıkımı gerektirecek kadar acil olduğunu düşünmeyenlerin fikrini değiştirmedi.

Baum, “Bu karmaşık sorunlar için sihirli bir değnek yok ve eğlence endüstrisinin veya başka birinin bu sorunları çözmek için yapacağı tek bir şey yok,” dedi, “ama bence, eğlencenin tek çözüm yolu olduğuna şüphe yok. mesajları iletmek.”