Sanat akademisyenleri hayatlarını değiştiren kitaplar hakkında – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Edgar Pierce Felsefe Profesörü

Siegel, edebiyatın neler yapabileceğini tartışmak için soruyu biraz yeniden ifade ederek soruya felsefi bir yaklaşım benimsedi. “Bir kitabı hayat değiştiren ne yapabilir?”

“Bir kitap, her biri kendi başına zorlayıcı, cesaret verici, tiksindirici veya korkutucu görünen bakış açılarını yan yana getirebilir, ancak her bakış açısının daha fazla boyutu ve sonucu, onları tek bir alanda bir arada gördüğünüzde ortaya çıkar. O boşluk kitaptır.

Çalışmaları zihin felsefesine ve epistemolojiye, özellikle de algıya odaklanan Siegel, “Birçok karakterin yer aldığı romanlar bu tür alanların olağan örnekleridir” dedi. “Bakış açıları kişileştirildiği için, aralarındaki ilişkiler kişilerarası ilişkilerdir. Ama bu içgörü derinleşmesiyle ilk karşılaştığım kitap bir roman değil, Platon’un ‘Cumhuriyeti’. “Görüşlerin” karakterler tarafından dile getirildiğini tesadüfi olarak ele aldım. İlişkilerin duygusal boyutlarıyla veya ‘bir karakteri nasıl dolduracağımla’ daha az ilgilendiğim için karakterler arasındaki kişilerarası dinamiklere hiç odaklanmadım. … Diyalog formunun tek işlevinin, bir sorgulama hattını şekillendiren sorunun birden fazla olası yanıtı üzerinde çalışmanın kullanışlı bir yolunu yaratmak ve sürekli ‘İlk cevaba göre…’ demekten kaçınmak olduğunu düşündüm. Açık.

“Yıllar sonra, karakterler arasındaki kişilerarası dinamiklere yer verirseniz, bu kitabın öğrenciler için çok daha kolay canlandığını gördüm. Sokrates’i ele alalım: Alçakgönüllülük ifadeleri samimi mi, yoksa güç yolculuğundaki bir pislik mi? Sözlerini göründüğü gibi kabul ettiğinizde, bu sorular ‘ne söylediği’ ile doğrudan ilgili değildir. Ancak kitabı tartışırken bu tür sorulara yer açarsanız, bir kişi ile bir bakış açısı arasındaki arayüzü görmeyi mümkün kılarsınız. Bu, bakış açılarına tam ağırlık vermenin bir yoludur. Bir okuyucunun sadece pozisyon hakkında düşünmesine değil, aynı zamanda bu şeylere gerçekten inanmanın ve düşünmeden, alışkanlıkla onlara göre hareket etmenin nasıl bir şey olabileceğini hayal etmesine izin veriyorlar.

“Bir kitabın hayat değiştiren olmasının farklı bir yolu, bir okuyucunun mümkün olduğunu bilmediği, dünyada var olmanın olası yollarını tasvir etmektir. 20’li yaşlarımın başında, bunu benim için en güçlü şekilde yapan kitap, Thomas Mann’ın bitmemiş romanı ‘Felix Krull’un İtirafları’ kişisel özgürlük ile insanların algılarını yalnızca sözcüklerle, esprilerle, jestlerle ve diğer somutlaştırılmış kimliğe bürünme araçlarıyla kontrol etmekten kaynaklanabilecek coşku arasındaki ilişki üzerine genişletilmiş bir meditasyon – yalnızca izole konuşma anlarında değil, tüm sosyal rollerde. Felix Krull, okulu kaçırmak ve askerlik hizmetinden kaçmak için hastalık numarası yapar ve sonunda bir güven adamına dönüşür. (Kendine güvenen bir adamın diğer insanlardan daha fazla kendine güvenip hissetmediğini ve eğer öyleyse, bu şekilde hissetmek için bunun iyi bir yol olup olmayacağını gizlice merak ettiğimi hatırlıyorum.)

Siegel, “Geriye dönüp baktığımda, anlatıcının algı hakkındaki çarpıcı gözlemlerinin bu konuya ilgi duymamı sağladığına inanıyorum” dedi.

Mann’dan alıntı yaptı:

Organik yapıların mücevheri olan insan gözünün nemli parlaklığını başka bir insan üzerinde yoğunlaştırması ne kadar harika bir olgudur! Yaratılışın geri kalanı gibi sıradan unsurlardan oluşan bu değerli jöle, değerli bir taş gibi elementlerin hiçbir şey ifade etmediğini, ancak yaratıcı ve mutlu kombinasyonlarının her şey için önemli olduğunu onaylıyor – kemikli bir deliğe gömülü bu balçık parçası … yaşam kıvılcımı orada uyanık kaldığı sürece, insanla insan arasında uzanan tüm tuhaflık uçurumlarının üzerine böylesine güzel, havadar köprüler atmaya muktedirdir!

Siegel, “1990’ların başında algıyla ilgili bu cümleleri okuduğumda, bu konuda yığınla makale ve iki kitap yazacağımı asla hayal edemezdim” dedi.