Ruby Bridges, Sanat’da Hizmet Çağrısı ödülüyle onurlandırıldı – Sanat Gazette

Zoe

New member
Ruby Bridges 6 yaşındayken Robert Coles’u “en iyi arkadaşı” olarak görmeye başladı.

Yıl 1960’tı ve Bridges, New Orleans’taki eskiden yalnızca beyazların yaşadığı William Frantz İlköğretim Okulu’na entegre olan ilk Afrika kökenli Amerikalı çocuktu. Kızgın, ırkçı bir kalabalık tarafından karşılandığı için okul yılı çalkantılarla geçti. Ebeveynlerin protesto amacıyla beyaz çocuklarını geri çekmesinin ardından federal görevliler ona tek öğrenci olduğu sınıfa kadar eşlik etti. Bridges, daha sonra Sanat profesörü olacak çocuk psikiyatristi Coles’un ailesinin evini ziyaret etmesi ve mutfak masasında birlikte oturup resim çizmeleri ile biraz teselli buldu.

“Dr. Coles koridorun öbür ucuna uzanıp benimle çalışmaya geldi, 6 yaşındaydı ve bu süreçten geçiyordu ve bunun hakkında gerçekten konuşamıyordu,” diye konuştu Bridges, geçen hafta Phillips Brooks ödülüyle onurlandırıldığı Sanat Memorial Kilisesi’nde tıklım tıklım dolu bir kalabalığa söyledi. Coles’un adını taşıyan House Association Hizmet Çağrısı ödülü. “Birlikte yaptığımız konuşmaların beni kesinlikle etkilemiş olması gerekirdi.”

Şu anda 69 yaşında olan Bridges, aktivist, yazar ve eğitim yoluyla hoşgörüyü teşvik eden Ruby Bridges Vakfı’nın kurucusudur. Ödül, şu anda Sanat profesörü olan Coles’un onuruna verilmiştir. emekliSivil Haklar aktivisti ve “Krizin Çocukları” serisinin Pulitzer ödüllü yazarı.

“İçinde bulunduğumuz bu kavga tenimizin renginden çok çok daha büyük ve bu yüzden bugün hepimiz acı çekiyoruz.”

— Yakut Köprüler

John L. Loeb Sosyal Bilimler Doçenti Brandon Terry, Hiren Lami ’24 ve PBHA’nın başkanı ve başkan yardımcısı Elizabeth Ogolo ’24 ile yaptığı sohbette Bridges, kamu hizmetine bir “çağrı” hissettiğinden bahsetti ve Başkalarını hoşgörü konusunda eğitmek, bu çağrının o mafyayla yüzleşen çocuktan geldiğine inanıyor.

“Bebeklerimizin her biri dünyaya temiz bir kalple ve hayata yeni bir başlangıçla geliyor. Bridges, “Biz yetişkinleriz, ırkçılığı canlı tuttuk ve gelecek nesillere aktarıyoruz” dedi. “O 6 yaşındaki çocuk [in me] ‘6 yaşındaki çocuklarla konuşun’ diyordu. Ben de bunu yapmaya başladım.”

Bridges, eşit haklar için mücadeleyi iyiyle kötü arasındaki mücadele olarak çerçeveledi.

“Hala seçiyoruz ve birbirimizi karakterimizin içeriğine göre yargılamıyoruz. Bridges, “Eğer bunu durdurmazsak bu savaşı kaybedeceğiz” dedi. “İçinde bulunduğumuz bu kavga tenimizin renginden çok çok daha büyük ve bu yüzden bugün hepimiz acı çekiyoruz.”

Son yıllarda Bridges’in çocuk kitapları – “This Is Your Time” ve “Ruby Bridges Goes to School” da dahil olmak üzere – ABD okullarındaki kitap yasakları ve zorluklar arasında yer aldı; Bridges bunun nedeninin bu kitapların öğrencileri eğitmek için çok yaygın olarak kullanılması olduğuna inanıyor Sivil Haklar hakkında.

“Bana kitaplarımın yasaklandığı söylendi çünkü kitaplarım gençlerin kim oldukları konusunda kendilerini kötü hissetmelerine neden oluyor” dedi. “Bunun doğru olmadığını biliyorum, bu ülkenin her yerinde hikayemle bu kadar bağlantılı olan çok fazla genç var.”

Bridges, kitaplarda temsilin öneminden bahsetti ve 1960’taki kötü şöhretli yürüyüşünün ardından okula döndüğünde, başına gelenlerle ilgili bir bağlam elde etmeyi umarak tarih okumaya başlamanın heyecanını yaşadığını hatırladı. Hiç gelmedi.

“Kullandığım ders kitapları kendi geçmişim hakkında hiçbir şey söylemiyordu. O kitaplarda bana benzeyen kimseyi göremedim. Hakkımda nasıl bilgi sahibi olacaktım?” Köprüler dedi. “Kitapların yasaklanması konusunu konuşacaksak, o konuşmayı yapalım. Gençlerimizi çalışmaya ve öğrenmeye zorladığımız kitapları değiştirmenin zamanı geldi, böylece tüm Amerikalılar temsil ediliyordu.”

Cambridge ziyareti sırasında Bridges, Phillips Brooks House Derneği’nin Okul Sonrası ve Mentorluk programlarından ilkokul çağındaki bir grup çocukla buluştu. Çocuklar ona, artık ünlü olan okula yürürken korkup korkmadığı da dahil olmak üzere pek çok soru sordu. Bridges, kendisinin öyle olmadığını, neler olduğunu anlayamayacak kadar genç olduğunu söyledi; bağıran kalabalığın Mardi Gras kutlaması olduğunu varsaydı. Ancak yılın ilerleyen dönemlerinde sınıf arkadaşlarıyla bazı etkileşimlerden sonra durumun parçalarını bir araya getirmeye başladı.

Başka bir çocuk Bridges’in geleceğe dair umutlarını sordu.

Bridges, “Yetişkinlerin kendi aralarında kavga etmediği daha iyi bir yere ulaşacağımızı” söyledi.

Memorial Kilisesi’nde Bridges, çocuklara verebileceği tavsiyenin genç olmanın tadını çıkarmak ve çok fazla endişelenmemek olduğunu, çünkü dünyanın daha iyi olacağını söyledi.

Bridges, “Hayal etmeye devam edin, her zaman umutlu olun ve her zaman endişelenecek bir şey olmadığını bilin” dedi. “6 yaşındaki çocuk çok endişelendi. Eğer o 6 yaşındaki çocukla tekrar konuşabilseydim ‘Ruby, sorun değil’ derdim. Her şey yoluna girecek.’ Ve diğer insanların da bilmesini istediğim şey bu.”