Merkezi bölge Hükümete yeni bir biyoyakıt yasasını ortaklaşa sunma olasılığını önerdi

Zoe

New member
Orta bölgedeki eyaletlerin (Santa Fe, Córdoba ve Entre Ríos) üretim bakanları, Palermo Kırsal Fuarı çerçevesinde Ulusal Hükümet sekreterleriyle bir araya geldi

Santa Fe Üretken Kalkınma Bakanı Gustavo Puccini, Entre Ríos Ekonomik Kalkınma Bakanı Guillermo Bernaudo ve Córdoba Biyotarımsal Sanayi Bakanı Sergio Busso, Üretim Koordinasyonunun ulusal sekreterlerine şunları sordu: Juan Pazo; ve Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık, Sergio Iraeta, yeni bir biyoyakıt kanunu.

Puccini, “Büyük Yatırımlara Yönelik Teşvik Rejimi'nin (RIGI) henüz onaylanmış olması çerçevesinde, Merkez Bölge artı Biyoenerjetik Ligi'ni oluşturan iller olarak yeni bir biyoyakıt kanunu sunma niyetimizi sizlere sunuyoruz.” dedi. Bu ligin aynı zamanda Orta Bölge'nin Jujuy, Tucumán ve Salta eyaletlerinden oluştuğunu da hatırlamakta fayda var.

Proje,özel sektörle koordineli çalıştı ve aynı zamanda üretim odalarının da onayına sahip, biyoyakıtlarda zorunlu kesintinin artırılmasını öneriyor.

Ayrıca iller ve odalar arasında fikir birliğine varılması beklenen yeni KOBİ Kanunu'nu da ele aldılar.

Aynı şekilde Puccini, toplantıda Yatırım ve Dış Ticaret Bankası Sociedad Anónimo (BICE) aracılığıyla süt sektörü için kredi limiti olanaklarından bahsettiklerini vurguladı. böylece “bu sektöre eşlik etmeye devam edecek uygun araçlar olan kredi limitleri üzerinde birlikte düşünebiliriz.

Santa Fe yetkilisi, “Bölgesel ekonomileri güçlendirme ihtiyacını da ifade ediyoruz, çünkü bölgesel ekonomilerden katma değer üretme potansiyeline sahip olduğumuzu ve bunun istihdam yarattığını anlıyoruz” diye ekledi.

Bu bağlamda, Hükümet bu Salı günü Bölgesel Ekonomiler Müsteşarlığı'nın kurulduğunu duyurdu. Müsteşar Inés Liendo'dan sorumlu olacak.

Daha fazla federalizm

“Kırsal Olimpiyatlar: Valiler ve idari bakanlar arasındaki diyalog” etkinliğine katılan Puccini, “federal bir bakış açısına sahip olmanın önemini vurguladı çünkü Arjantin'in ilerlemesinin tek yolu daha fazla üretim ve daha fazla üreticiyle.” “Her şeyimizi üretime yatırıyoruz” dedi.

Stopajla ilgili olarak şunları hatırlattı: “Ulusal hükümetin kendisi kampanya sırasında onları ortadan kaldıracağını söylemişti.Ne zaman olduğunu hiç söylemedi. Kırsal kesim çaba gösteriyor, ilerlemek için ülkeye eşlik eden odur ve biz de Milletten daha fazla federalizm ve üretimin sırtından alınmasını istemeye geldik.” diye vurguladı.

Son olarak bakan, gaz boru hatları ve Buenos Aires – Rosario otoyolunda iyileştirmeler gibi Santa Fe üretimi için gerekli çalışmaların yapılmasını istedi; “Mali ve vergisel uyum konusunda çaba gösteriyoruz ve milletin yanındayız; ancak illerin de ödüllendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye sözlerini tamamladı.