Mar del Plata kivileri pazara ulaştı

Zoe

New member
Besin değeri yüksek ve kendine özgü bir tada sahip bir meyve olan kivi, 1900'lü yılların başında bugün dünyanın ana üreticisi olan Yeni Zelanda'ya gelen Çin'e özgü bir baharattır.

Arjantin'de kivi üretimi 1980'lerin sonunda artarak başlamıştır. 90'lı yıllarda ithal meyve geliri nedeniyle yurt dışından gelenlerin, özellikle Yeni Zelanda'dan gelen üretimin çok ucuz fiyatlarla gelmesi nedeniyle ulusal üretim etkilendi. Son yıllarda Arjantin'de giderek bir toparlanma yaşandı ve daha fazla sayıda ekim yapıldı.

Ülkede etrafta var Yaklaşık 800 hektarı Buenos Aires'in güneydoğusunda olmak üzere 950 hektar kivi ekimiİklimsel olarak en uyumlu bölge olan ve Yeni Zelanda'ya benzeyen bölge. Yerli üretimde mart başı ile nisan ayları arasında hasat yapılmaktadır.

Bu meyve, odacıklarda saklandığı için hasattan sonra 6 veya 7 aya kadar dayanabilmektedir. Buenos Aires ve Arjantin'in genel olarak tedarik yapmadığı aylarda pazar, normalde Şili, İtalya ve Yunanistan'dan gelen ithal ürünlerle tedarik ediliyor.

Kasım veya Aralık ayları ile Mart ayları arasında ithal meyve girer. Buenos Aires Merkez Pazarı Kalite ve Şeffaflık yönetiminden mühendis Claudio Barón şunu belirtti: “Normalde ortalama Piyasada yılda 3 bin ile 4 bin ton arasında satış yapılıyor“Üretim sezonumuz Mart ayında başlıyor ve kontrollü bir atmosferle Aralık ayına kadar devam ediyor” diyen, “Tedarikin az olduğu bir dönem de oluyor ve kuzey yarımküreden ithal üretim Kasım ayından Mart ayına kadar olan dönemde tamamlanıyor.”

Kivi orta ila yukarı fiyatlı bir meyvedir. Toptan satış düzeyinde ise şu anda kilo başına 2.500 ila 3.000 peso civarında.kalibreye ve ağırlığa bağlı olarak. Buenos Aires Merkez Pazarı'nın toptan pazarlama pavyonlarından 9 numaralı deponun 53 numaralı tezgahından sorumlu olan Alejandro şunları söyledi: “Bu sezon 9 kiloluk kutuda Mar del Plata'dan gelen kivi için ve aynı zamanda buradan elde edilen gelir için de geçerli. Şili, 10 kiloluk kutularda geliyor.” Bölgemizde iyi bir üretim olduğunu ifade etti.

Kivi, beslenme ihtiyacının yüzde 70'ini sağladığı için C vitamini alımı sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.. En çok bilinen kivi çeşidi olan yeşil etli olanın yanı sıra, daha yumuşak olan ve daha yüksek C vitamini sağlayan sarı etli olanlar ve kırmızı etli olan ve lezzet kombinasyonuna sahip olanlar da vardır. kivi ile kiraz arasında. Daha egzotik bir çeşidi de vardır; Entre Ríos'ta üretilen “bebek kivi”dir: Son üzüm boyutundadır ve kabuğu geleneksel kivinin tüylülüğüne sahip olmadığı için bütün olarak tüketilir.