Los Angeles, 1992′ – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Oyun yazarı Anna Deavere Smith, American Repertory Theatre’daki dördüncü prodüksiyonunda tarihe bakış açısını genişletiyor. Eski MacArthur Üyesi, “Alacakaranlık: Los Angeles, 1992”ye yeni bir bakışla, 1994’te Tony adayı olan tek kadın oyununu genişletti — Siyahi sürücü Rodney’i döven beyaz polis memurlarının beraat etmesiyle tetiklenen isyanların sonrasını anlatıyor. King – beş aktörü ve daha yakın tarihli olaylara referansları dahil etmek için. Deavere Smith, 2019–2020’de konut sanatçısı olduğu New York City’deki Signature Theatre ile yeni canlanmayı geliştirdi. 1991–92 Bunting Fellow, bu çarpıcı çalışmanın devam eden öneminden ve Sanat ile ART’ın kariyerinde oynadığı rolden bahsetti.

GAZETE: Son zamanlarda, George Floyd ve diğerlerinin polis tarafından öldürülmesinin ardından kitlesel protestolar gördük. O subay grubunun savunmasız bir Rodney King’i dövdüğü kasete yakalandığından beri, son otuz yılda sorunlar hiç değişti mi?

DAVERE SMITH: Gösteriye bizi George Floyd ile güncelleştiren yeni bir karakter, yeni bir konuşmacı ekledim. Yani hiçbir şey aynı değil ama aynı zamanda benzerlikler de var. Teknoloji ve medya ile daha da fazla erişimimiz var. Daha fazla kanıtımız var. Bence Boston’daki herhangi birinin olanlarla ilgili uzak bir şey olduğunu söylemesi çok zor olurdu. [with George Floyd]. Ayaklanmadan bir yıl sonra Los Angeles’a gittiğimde ve tüm bu röportajları yaptığımda ve bunu ülke çapında gezdirdiğimde yankı uyandırdı ama aynı şey değil. George Floyd’un ölümünün yerel bir mesele gibi hissettirdiğini düşünmüyorum. Bu küresel bir mesele.

GAZETE: “Alacakaranlık” aslında tek kişilik bir gösteriydi. Neden onu beş kişilik bir oyuncu kadrosuna genişletmeyi seçtiniz?

DAVERE SMITH: Sahnede farklı ırk bedenlerinin barizliğine kısmen sahip olmanın ilginç olacağını düşündüm. Yani bir Asyalı Amerikalı erkek, bir Siyah kadın, bir Siyah erkek, bir Latin kadın ve bir beyaz adam var. Seyirci için, oyunu duymanın ve oyunu görmenin yanı sıra, bu topluluğu, bu çalışan topluluğu, ırklar arası insan topluluğunu da gördüklerini düşündüm.

GAZETE: Bu sürümde tonda veya yorumda herhangi bir değişiklik var mı?

DAVERE SMITH: Bence sorunun hala orada olduğunu belirten bir şekilde bitiyor, halbuki daha önce bitme şekli daha umut verici olabilirdi. İzleyiciler her zaman “Umut nerede?” “Ne yapabilirim? Bunun bir daha olmaması için ne yapacağım?” Belki de “umutlu” kelimesini geri almalıyım. Sonu daha az şiirsel. Daha politiktir.

GAZETE: Sanat kariyerinizde nasıl bir rol oynadı?

DAVERE SMITH: Sanat, kariyerimin çok ama çok büyük bir parçası oldu. Şimdi ART’ın yönetim kurulundayım, Sanat’dan fahri doktora aldım. Bunting’de geçirdiğim yıl hayatımı değiştirdi. Yetişkin hayatımda her gün işe gitmek zorunda olmadığım ilk yıldı. Ve “Aynadaki Yangınlar”ı yazdım.

Bu arkadaşlık gruplarının yapması gerekeni yaptı: size zaman ve alan sağladı. Bu yüzden Sanat’da her zaman kendimi evimde hissetmişimdir ve buranın insanların ilgi gösterdiği bir topluluk olmasını çok takdir etmişimdir; diğer fikirleri merak ederler; ve fikir alışverişinde bulunmak istiyorlar. Sanat ne kadar büyük olursa olsun, bu topluluk duygusunu hissediyorsunuz ya da en azından ben hissediyorum. Ve bu yüzden işimi yapmak için en sevdiğim yerlerden biri.

GAZETE: “Topluluk”tan çok bahsediyorsunuz. İşlerinizde ve tiyatroda topluluğun rolünden bahseder misiniz?

DAVERE SMITH: Tiyatroların topluluklar oluşturma fırsatı var ve var da. Bence sırada tiyatronun toplulukta gerçek bir katalizör olması ve kendisini bilet satan, abone arayan ve işe koyan bir yerden daha fazlası olarak anlaması var. Bence birçok sanat kurumu, halk nezdindeki konumlarını ve nasıl daha fazla işe yarayabileceklerini düşünüyor. “Topluluk” dediğimde gerçekten bir araya gelen bir halktan bahsediyorum. Böylece bir tiyatro akşamında seyirciler konuşmasalar bile bir tür topluluk haline gelir. Birbirinizi hissediyorsunuz. Ders verirken düşündüğüm şey, sadece 12 veya 15 kişiyle bile olsa, birbirine bağlı ve başkalarına yönelik bir grup oluşturmaya çalışarak birlikte çok zaman geçirmenin önemli olduğudur.

Alacakaranlık: Los Angeles, 1992Signature Theatre ile birlikte sunulan, 24 Eylül’e kadar Loeb Drama Merkezi’nde; Devlet lisesi öğrencileri için 5 $’lık 1.500 bilet ve 1.000 ücretsiz bilet, koşu boyunca satışa sunulacak, STUDENT15 koduyla 15 $’lık öğrenci biletleri mevcut olacak.