Life of Pi’nin sahne çalan kuklaları – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
GAZETE: Bazı incelemeler, kuklaların “Life of Pi”nin yıldızları olduğunu söyledi. Bu sizi nasıl hissettiriyor?

Barnes: Birisinin bu şekilde hoş bir şey yazması gurur verici ama kuklacının veya oyuncunun katkısı ve onların becerisi olmadan seyircilerin önünde kuklaların var olamayacağını söylemeye gerek yok. Oyuncu kelimesini kukla oyuncularını ifade etmek için kullanıyorum çünkü birçok iyi kuklacı her şeyden önce iyi oyunculardır ve bu nesne aracılığıyla karakterin duygu ve düşüncelerini aktarabilmek gerçek bir beceridir. Bir sentez var; karakterin arkasına geçip hareketi veya hareketin enerjisini ya da tüm bunları anlayabilecek birine sahip olmalısınız.

GAZETE: Life of Pi’de ne tür hayvanlar tasvir ediliyor? Neyden yapildilar?

Barnes: İki kaplan, iki sırtlan, iki orangutan, iki zebra ve iki deniz kaplumbağası var. Hepsini görmeyeceksin ya da görürsen onları gördüğünü bilemeyeceksin. Ayrıca çok sayıda kelebek, balık, fare, keçi ve bebek orangutan var.

Geçmişte yaptığım kukla yapımının çoğu, nispeten kolayca yeniden üretebileceğiniz heykel, oyma veya kalıp almayı içeriyordu. Bu kuklalarla ilgili zorluk, kalıplanamayacak olmaları ve boyutlarından dolayı hafif bir malzeme (plastozot) kullanmamız gerekiyor. Sağlam yapımı beş ay ve sekiz ila 12 kişilik bir yapımcı ekibi aldı.

Ayrıca, meydan okuma iki taraflıdır. Özellikle bu ölçekteki kuklalarda, ağırlık ve gerginliği dengelemek için bu sürekli zorluğunuz var. Sürekli olarak kuklaları bağlı tutmanın ve kısıtlanmadan ihtiyaç duydukları hareket aralığına sahip olmalarına izin vermenin yollarını düşünmeye çalışıyorum. Diğer meydan okuma daha yaratıcı. Bir heykel yaratıyorsunuz ama bu, hareket ettiği için canlanan durağan bir görüntü. Basit hareketler yapabilmeleri için içlerine mekanizmalar koyuyoruz; çoğunun ağzı açılır ama gözleri yoktur. Buradaki zorluk, tüm şovu sürdürecek ve izleyicinin o karakterin duygusal yolculuğuna çıkmasına izin verecek tek bir görüntüde o karakterden ne yakalamaya çalıştığınızı bulmaktır.

GAZETE: Gösterinin yıldızı olan Bengal kaplanından ve diğer hayvan kuklalardan bahseder misiniz?

Barnes: Kaplan Richard Parker’a bakması çok eğlenceli. Onu yapmak, onu bir kişi yapıyorsa 20-25 hafta sürer, ancak çoğu zaman birden fazla olur.

Birçok insan deniz kaplumbağasını sever ve nedenini anlayabiliyorum. En sevdiğim kuklaların balık olduğunu söylemek isterdim ama onun Richard Parker olduğunu söylememek kabalık olur.

Gösterideki tüm hayvan kuklaları dalgaların karaya attığı odunlara dayanmaktadır; ya gerçek bir nesne olarak ya da Pi’nin hayal gücünde bu dalgaların karaya attığı odun, heykelsi hayvanlar olarak bir araya gelirler. Başlangıçta dalgaların karaya attığı odun kullanmayı denedik ama tuhaf, çarpık şekillerde çıktılar ve çok çekici görünmüyorlardı. Bu konsept, uzuvları ve daha fazla parçası olan bir hayvanınız olduğunda çok daha başarılıdır, çünkü onları 3B yapboz parçaları gibi bir araya getirebilirsiniz. Kafamızı karıştırıyorduk ve Sheffield’da ilk gösteriyi yapıyorduk ve biraz kumaş aldım ve etrafta oynamaya başladık ve büyüleyiciydiler. Balık canlandı ve bu oldukça güzel balıkları bulduğumuz için çok mutlu oldum. Ne zaman onları sahneye çıksa, içim biraz olsun zevk alıyor.

GAZETE: Bir sanat dalı olarak kuklacılığın geleceği hakkında görüşleriniz nelerdir?

Barnes: Seyircilerin çağdaş tiyatro kuklalarına daha fazla aşina olmasını umuyorum. Şu an bulunduğumuz yere gelmek için geçmişten ödünç aldık. Yıllardır var olan kuklaları alıp daha teatral bir dille konuşturmaya çalışıyoruz. Sahnede gördüğünüzde kuklalarımızın özel bir kabini olmayıp, bazen büyük ölçekli ve gerçek boyutunda olabiliyorlar. İnsanların kuklayı bir dil olarak anlamaları ve tiyatroda hikaye anlatımını genişletmeye devam edebilmesi ve insanların hikaye anlatma araçları yelpazesinin bir parçası haline gelmesi için formun gelişmeye devam edeceğini umuyorum. Ancak bu, çok fazla eğitim ve kuklacı yapmak ve kiralamak için bütçeleri ve tüm bu tür şeyleri anlamayı içerecektir.

GAZETE: Seyircinin gösteriden ne çıkarmasını umuyorsunuz?

Barnes: Gerçek bir ziyafet içindeler. Güzel bir hikaye, dokunaklı ve hareketli. Her gördüğümde tüylerim diken diken oluyor ve çok gördüm. Şovun şaşırtıcı yanı, tüm unsurların birlikte çok iyi çalışması. Sadece kuklalar değil, çünkü güzel set, ışıklandırma, müzik ve ses tasarımı ve oyuncuların performansları tarafından desteklenmeselerdi çok küçülmüş görünürlerdi. Bu gerçek bir topluluk eseri ve sadece sahnede gördüğünüz insanlardan oluşan topluluktan bahsetmiyorum. Bir şirket olarak, bu bir topluluk parçası. Umarım insanlar gelir ve büyülü bir akşam geçirir ve tiyatroya ve canlı hikaye anlatıcılığına inanç bulur.

“Life of Pi”, 29 Ocak’a kadar American Repertory Theatre’ın Loeb Drama Merkezi’nde gösteriliyor.

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.