La Vaca Viva Manhattan otobüslerini hareket ettiriyor

Zoe

New member
Copa América'da escaloneta'nın yarattığı coşkunun ortasında Manhattan'ın kalbi Times Meydanı'nda Arjantin bayrağında bir sürpriz ortaya çıktı.

Pato Bullrich'in grev karşıtı protokolünü hatırlayarak efsanevi New York plazasında kendi kendine toplanan yüzlerce hayranın araç dolaşımını kesmediği ortaya çıktı. Sonra üzerinde “Temiz Enerji Otobüsü” efsanesi olan mavi bir “bondi”nin geçtiğini görüyorum. Bu beni meraklandırdı.

İlk aklıma gelen elektrikli bir otobüs olduğuydu. Veya hidrojen hücreleriyle. Ancak bana güvence verilmedi çünkü her iki seçenek de temiz ama hepsi bu, çünkü bunlar araçları hareket ettiren elektriğin veya hidrojenin nasıl üretildiğine bağlı. Gelişmiş dünyanın büyük bir bölümünde hâlâ olduğu gibi, nesil kirliyse, “temiz” sıfatı uymuyor. Doğrudur, orada 10 milyon insanın soluduğu zehirli gazlar çıkaran egzoz boruları yok. Ancak termik santraller kömür, akaryakıt veya gaz yaktığı için emisyonların azaltılmasına katkısı sınırlıdır.

Sonra Los Angeles'ta biyoyakıtla çalışan mikro türbinlere sahip elektrikli otobüsler tasarlayan Arjantinli mühendis arkadaşım Enzo Bauck'ı hatırladım. Ben de onu takip ettim ve Temiz Enerji'nin biyogazla çalıştığını öğrendim. Ve bu biyogaz esas olarak ülke çapındaki mandıra çiftliklerinde kurulu biyoçürütücülerden geliyor.

Girişim, on yılı aşkın bir süre önce Kaliforniya'da doğdu ve ülke çapında büyümeyi ve yayılmayı durdurmadı. Geliştirici, Wall Street'te listelenen ve 600 milyon dolarlık piyasa değerlemesine sahip bir şirket olan Clean Energy Fuels'dir. Yani Manhattan otobüsleri süt gübresiyle çalışıyor. Atık, yenilenemeyen ve kirletici kaynakların yerine geçerek karbon ayak izinin iyileştirilmesine katkıda bulunarak en iyi şekilde değerlendirilir.

Ve bu daha yeni başlıyor. Sadece bir ay önce, Temiz Enerji Yakıtları, inşaatı tamamladıktan sonra Güney Dakota, Revillo'daki Victory Farms Dairy'de yeni bir yenilenebilir doğal gaz (RNG) tesisi açtı. Halihazırda eyaletlerarası doğal gaz altyapısına boru hattı kalitesinde RNG enjekte ediyor.

Victory Farms'ın iki sindirimli tesisi, karbon negatif GNR üretmek için her gün yaklaşık 500 metreküp gübre işleyebilen 6.000 Jersey ineğinden elde edilen gübreyi kullanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Güney Dakota kentinde bulunan bir mandırada bulunan Yenilenebilir Doğal Gaz (RNG) tesisi.

İlginç olan mandıra sahiplerinin yatırım yapmasına gerek kalmamasıydı. Temiz Enerji, gübre toplama tesisi, çürütücüler ve işleme tesisi de dahil olmak üzere RNG tesisinin toplam yaklaşık 26 milyon ABD Doları tutarındaki inşaat maliyetini üstlendi. Temiz Enerji, federal ve eyalet çevre kredileri oluşturmak için gerekli başvuruları sunma sürecindedir.

“Pazara daha fazla RNG sunmak için mandıralarla çalışmaya kararlıyız. Victory Farms gibi projeler bize ağır taşımayı karbondan arındırmaya yardımcı olacak yakıt sağlayacak, aynı zamanda mandıra sahiplerine ek gelir akışı sağlayacak ve atık yönetimine yardımcı olacak. Filoların, GNR'nin kanıtlanmış bir çözüm olduğunu ve artık mevcut olduğunu hızla öğrenmesiyle birlikte, Victory Farms ve diğer süt ürünleri tesislerinin artan talebi karşılamak için çevrimiçi hale gelmelerinin tam zamanı,” dedi Temiz Enerji yenilenebilir enerjiden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Clay Corbus.

ABD Çevre Koruma Ajansı'na göre, tarım ABD sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor ve ulaştırma sektörü de yüzde 28'ini oluşturuyor. Yakalanan ve ulaşım yakıtı olarak kullanılan metandan üretilen RNG, dizelle karşılaştırıldığında yaşam döngüsü sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltır. Bu, RNG'nin kaynaktaki ve araçtaki emisyon azaltımlarına dayalı olarak negatif karbon yoğunluğu puanı alan tek yakıtlardan biri olmasını sağlar.

Bu durum kesilecek çok fazla kumaş bırakıyor. Daha dün, Washington Post'taki bir başyazı, iklim değişikliğinin gıda fiyatlarını artırdığını, tarım zekamızın tepkisini ve alayını kışkırttığını vurguladı. Daha dikkatli olmalıyız çünkü dünya artık küresel ısınmanın antropojenik kökenini tartışmıyor, bunu çözmek için harekete geçiyor. Bu, başarabildiğimiz düşük karbonlu tarım için büyük bir fırsat.

Öte yandan, bu eylemler fayda da sağlıyor çünkü sadece sorunların çözülmesini (entansif çiftliklerdeki gübrenin yönetimi gibi) değil, aynı zamanda tarım ürünlerine olan talebin artmasını da içeriyor. Etanol olmasaydı mısırın fiyatı ne olurdu? Biyodizel ve şimdi ABD ve AB'de gerçek bir patlama olan SAF (havacılık yakıtı) olmasaydı, petrolün değeri ne kadar olurdu?

Mısır ve yağlı tohumlar Arjantin'in ana ihraç ürünleridir. Ve bunları en küçük çevresel ayak iziyle nasıl üreteceğimizi biliyoruz. Olağanüstü bir fırsatla karşı karşıyayız. Manhattan otobüslerini hareket ettiren Canlı İnek.