Kaliforniya'daki Corral Fire, iklim değişikliğinin yangın sezonunu kötüleştirme tehdidi oluşturması nedeniyle itfaiyecileri endişelendiriyor

Mustafa

New member
Kaliforniya'daki Corral Yangını yetkilileri neden endişelendiriyor?

Kaliforniya'daki Corral Yangını yetkilileri neden bu kadar ilgilendiriyor?

02:07

Hafta sonu Kuzey Kaliforniya'da çıkan Corral Yangını, 14.000 dönümden fazla alanı kavurdu, ana yolları atladı ve tahliyelere yol açtı. Çevredeki evlere saldırdı.

Asistan Daniel Perez ilk müdahale ekiplerine yardım etmek için geride kaldı.

Haberler'e “İtfaiyeciler hortumu havuzuma batırdılar” dedi. Perez, alevlerin aniden başka bir yönden gelmesinden önce yangını bir noktada durdurduklarını söyledi.

Şiddetli rüzgarın etkisiyle çıkan yangın komşularının evini kül etti, ancak orada yaşayan yaşlı çift güvenli bir şekilde tahliyeyi başardı. Perez'in evi kurtulmuştu ama garajı ve içindeki anılar, kızının beşiğinde kullandığı, büyükannesinin yorganına sarılı olarak sakladığı anılar gibi değildi.

“Bu yeri doldurulamaz” dedi ve kaybın “yıkıcı” olduğunu ekledi.

Yangınlar Kaliforniya'da yeni bir şey olmasa da itfaiyecileri endişelendiren şey, Pazartesi akşamı itibarıyla yüzde 75'i kontrol altına alınan Corral Fire'ın sözde yangın mevsiminde bu kadar erken patlak vermesidir.

“Çoğunlukla artık yangın sezonu hakkında konuşmuyoruz. CalFire kamuyu bilgilendirme sorumlusu Cecile Juliette, “Neredeyse artık hiçbir kural yokmuş gibi” dedi.

Bilim insanları, iklim ısındıkça baharın daha erken geldiğini ve sıcaklıkların arttığını söylüyor. Bu, kar yığınının daha hızlı erimesine ve bitki örtüsünün kurumasına neden olur ve bu da yangınlara yakıt haline gelir.

Juliette, “Haziran başında 15.000 dönümlük bir yangını deneyimlemek ufuk açıcı” dedi.

Daha

Ben Tracy

Ben Tracy, Los Angeles merkezli Haberler'in kıdemli ulusal ve çevre muhabiridir. “Norah O'Donnell ile CBS Akşam Haberleri”, “CBS Sabahları” ve “CBS Pazar Sabahı” dahil olmak üzere tüm CBS Haber platformları için haber yapıyor.