Hükümet, 6,5 milyar ABD doları ihracat yapan bir sektör için bir Müsteşarlık kurulduğunu duyurdu

Zoe

New member
136. Uluslararası Hayvancılık, Tarım ve Sanayi Fuarı Expo Rural 24 çerçevesinde Üretim Koordinasyon Sekreterleri, Juan Pazo; ve Tarım, Hayvancılık ve Balıkçılık, Sergio IraetaCorrientes, Entre Ríos, San Juan, San Luis, Mendoza, Río Negro ve Neuquén Üretim Bakanları ile bir toplantı düzenleyerek Bölgesel Ekonomiler Müsteşarlığının kurulduğunu duyurdular.

Başkanlığını üstlenecek Müsteşar Dr. Inés Liendo, bölgesel sabitleme sağlayan ve hem yerel hem de il düzeyinde büyük sosyoekonomik öneme sahip bölgesel ekonomilerin desteklenmesinden sorumlu olacaktır. Bu sektör yoğun emek istihdamının yanı sıra gelir üretimine ve katma değere de önemli katkı sağlıyor.

Ülkede bu ekonomiler 30'dan fazla değer zincirini içeriyor ve toplam tarımsal sanayi istihdamının yaklaşık %50'sini temsil ediyor. Bu sektör 2023 yılında 6,5 milyar doların üzerinde ve 4,2 milyon tonun üzerinde ihracat gerçekleştirdi.

Orada Corrientes Üretim Bakanı Claudio Anselmo; San Juan Üretim, Çalışma ve Yenilik Bakanı Gustavo Fernández; Entre Ríos Eyaleti Ekonomik Kalkınma Bakanı Guillermo “Willy” Bernaudo; San Luis Üretken Kalkınma Bakanı Federico Trombotto; Mendoza Üretim Bakanı Rodolfo Vargas Arizu; Río Negro Ekonomik ve Üretken Kalkınma Bakanı Carlos Banacloy; Neuquén Üretim ve Sanayi Bakanı Juan Peláez ve Iscamen başkanı José Orts.