Her geçen yıl büyüyen ve üreticilerin karlılığını zorlaştıran tarım belası

Zoe

New member
O dayanıklı ot sorunu Arjantin tarımsal üretiminde önemli ölçüde arttı Son yıllarda hem tür sayısı zamanla ortaya çıktı, tıpkı etkilenen coğrafi kapsamAgr Mühendisi, geliştirmeden genişletmeye kadar 10 yıldır araştırmaya konu olan birkaç önemli noktanın vurgulanabileceğini söylüyor. Pablo Fernandez Barronkoordinasyonundan, CREA Yabani Otlar Projesi.

Bu önemli noktaları analiz ederek şunların altını çiziyor: “2014'ten beri Yabani Otlar Projesi, SEA (Tarımsal Araştırma Sistemi) aracılığıyla yıllık olarak rapor veriyor. şirket sayısında ciddi artış hem üretim sistemlerinde dirençli yabani ot sorununun bulunduğunu iddia eden tür sayısı farklı herbisitlere karşı direnç geliştirmiş olan coğrafi dağılım”. Benzer şekilde, diğer bilgiler için https://malezascrea.org.ar/diagnostico-del-problema/ bağlantısını ziyaret etmenizi önerir.

Bu durum Projenin başlangıcından itibaren AB ile ortak çalışmasına yol açmıştır. CREA Bölgeleri, teknik masaları, danışmanları ve üyeleri aracılığıyla Entegre Yabani Ot Yönetimi Stratejileri Modülleri. “Kimyasal kontrol stratejilerinin, ortaya çıkma öncesi, ortaya çıkma sonrası, rotasyon sistemlerinde yoğunlaşmanın, hizmet mahsullerinin, mekanik kontrolün, biyoteknolojinin, nanoteknolojinin, uygulamaların test edildiği ve seçildiği, girdi ve proses teknolojilerini birleştiren üretken sistemlerin simülasyonlarını hayata geçiriyorlar. , diğerlerinin yanı sıra” diyor Barrón.

Agr. Pablo Fernández Barrón, 10 yıldır sorun üzerinde çalışan CREA Malezas Projesi'nin koordinatörlüğünde.

sorunun genişletilmesi Barrón, bunun çeşitli faktörlerden kaynaklandığını söylüyor. sürekli ve tekrarlanan kullanımveya aynı sistemlerden, tarımsal uygulamalardan basit Dirençli bireyler üzerinde seçilim baskısını zorlamak ve her türün tohumlarının özelliklerine ve biyotipine, rüzgâra, suya, makinelere, hayvanlara, üretim koridorlarına vb. bağlı olarak çeşitli yollardan yayılma.

Tarımsal üretime çifte etki

Durumu daha kapsamlı bir şekilde analiz ederek, dirençli yabani otların su, besin ve ışık gibi kaynaklar için mahsullerle doğrudan rekabet ettiğini, mahsul verimini olumsuz etkilediğini ve bunların kontrolünün entegre yönetimi gerektirdiğini ve bu durumun öncekine göre üretim maliyetlerini daha pahalı hale getirdiğini belirtiyor. üzerinde çifte etki sağlayan basit yönetim verimlilik ve maliyetler.

Eng Barrón'un açıklamasına göre, ülkenin geniş bir alanı dirençli yabani otların varlığından kaçamıyor ve bu da her durumda daha spesifik kontrol uygulamalarının uygulanmasını zorunlu kılıyor.
Eng Barrón'un açıklamasına göre, ülkenin geniş bir alanı dirençli yabani otların varlığından kaçamıyor ve bu da her durumda daha spesifik kontrol uygulamalarının uygulanmasını zorunlu kılıyor.

Sorunun yönetimine vurgu yaparak şöyle açıklıyor: “Bu çifte etki, tarımsal kriter her özel duruma çok daha bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşarak, uzun vadeli, daha özelleştirilmiş ve çeşitlendirilmiş sistemler hakkında düşünmek, yani her gerçekliğe göre uyarlanmak, sorunu çözmek için mevcut tüm teknoloji paletinden yararlanmak. İzleme, kimya, biyoteknoloji, metal işleme, robotik, Tarım Teknolojisi, Yapay Zeka, Büyük veri gibi bu teknolojilerin entegrasyonu, daha az çevresel etkiyle daha sürdürülebilir üretime olanak sağlıyor.”

Öte yandan, verinin ve analizinin değerinin, teknolojilerin kullanımını, kullanımlarına göre tahsis verimliliğini boyutlandırmamıza izin verdiğini, bunun da yararlı ömürleri ve gelecekte neler beklenebileceğine ilişkin uyarı işaretlerini ortaya çıkardığını savunuyor.

1.880 vakada Fotosistem II İnhibitörlerinin etki alanı için erkenci mısırın ekim öncesi/çıkış öncesi uygulanan partilerin yüzdesini gösteren T° grafiği.  Kaynak: DAT CREA ortalama kampanyaları 20/21 – 21/22 -22/23).
1.880 vakada Fotosistem II İnhibitörlerinin etki alanı için erkenci mısırın ekim öncesi/çıkış öncesi uygulanan partilerin yüzdesini gösteren T° grafiği. Kaynak: DAT CREA ortalama kampanyaları 20/21 – 21/22 -22/23).

Yapılan bir diğer analiz ise uygulama oldu. PPO inhibitörleri içinde birinci sınıf soya fasulyesi Ekim öncesi/çıkış öncesi 3.287 vakada uygulanan partilerin yüzdesi dahil.

“CREA Malezas Projesi, araştırma ve yaygınlaştırma konusundaki çabalarını yoğunlaştırdı tüm tarım bölgelerindeki bilgiler hareketin. Bu çerçevede, en iyi yönetim uygulamaları ve dirençli yabani otlarla mücadeledeki en son gelişmeler hakkında bilgi vermek amacıyla çok sayıda teknik konferans, çalıştay ve eğitim gerçekleştirildi” diyor Mühendis Pablo Fernández Barrón.

PPO İnhibitörleri eylem alanı için Soya fasulyesinin ekim öncesi/çıkış öncesi uygulanan partilerin yüzdesini gösteren T° grafiği (Kaynak DAT CREA ortalama kampanyaları 20/21 – 21/22 -22/23)
PPO İnhibitörleri eylem alanı için Soya fasulyesinin ekim öncesi/çıkış öncesi uygulanan partilerin yüzdesini gösteren T° grafiği (Kaynak DAT CREA ortalama kampanyaları 20/21 – 21/22 -22/23)

29 milyon hektar etkilendi

Kendi adına, Tarım Mühendisi. Eugenia Riccia, REM Program Yöneticisi ile ilgili AapresidÜlkemizde dayanıklı ve toleranslı yabancı otların iki yılda bir haritalanmasını gerçekleştirdiklerini anlatıyor. 2023'te 6'ncı edisyonunu birden fazla ülkede düzenlediler 29 milyon verimli hektar.

Büyümeyle ilgili olarak reklama dirençli biyotiplerin olduğunu belirtiyor.Herbisitlerin çeşitli etki yolları (RG, RPPO, RALS, R2,4D ve RACC) ve ilk kez haritalanan yeni dirençlerolduğu gibi Digitaria sanguinalis herhangi biri “ödünç otRG'ye dayanıklı, Amaranthus sp. RPPO'ya dayanıklı çoktan HormonalBu da üretken sistemdeki sorunun karmaşıklığını gösteriyor.”

Farklı bölgelerde 46 kayıtlı biyotip mevcut

Daha doğrusu Riccia şöyle diyor: “Haritalar gösteriyor ki Bölgenin %70'inde halihazırda 15 veya daha fazla biyotip mevcut Direnç rahatladı. Karmaşık yabani otlar, büyük ve ilerleyici bir gölge gibi verimli alan boyunca ilerler. öyle mi 46 dirençli biyotip kayıtlı ülkedeki yabani ot uzmanlarını doğrulayan bilimsel çalışmalarla.

Agr.  Eugenia Riccia, Aapresid'in REM (Zararlı Yönetim Ağı) programının yöneticisi.
Agr. Eugenia Riccia, Aapresid'in REM (Zararlı Yönetim Ağı) programının yöneticisi.

Daha sonra her soruna bir isim ve soyadı veriyor” dedi.Amaranthus RG, Conyza RG, Eleusine RG, Sorgum RG, Ekinokloa RG, Lolyum RG, RG Şalgam, Conyza RALS Ve Klorürler Alanlarını genişlettiler Tür başına ortalama 1.150.000 ha daha fazla2021 yılına kıyasla. Hem tanınmış “yuyo kolorado” olarak “siyah dal”, ülkenin tarım alanlarının neredeyse tamamında lider konumdalar ve 200'den fazlasına ulaşıyorlar. 25 milyon hektar. Yüzölçümü neredeyse %100 olan Santa Fe ve Córdoba, salgından en çok etkilenen iller.

Ortalamayı alarak bir adım daha aşağıyı takip ediyorlar 12 milyon hektargrubu otlar agresif ilerlemenin üç çatalından oluşur Eleusine RGCórdoba'da %62 oranında baskı yapan, Sorgum RG%66 ile Sta Fe ve E'deÇinokloa RGneredeyse Entre Ríos'un tamamında ve Klorürler. bunu takiben Lolyum RG, RG Şalgam Ve Conyza RALS. Genel olarak en zor olanlarından bahsederken her yıl üreticilerin ilk olarak işaret ettiği türler kara dal, kırmızı ot, Halep sorgumu ve diğer yazlık otlardır.

Daha güneyde, kök otlarıyla birlikte turpgiller bitkileri, ortaya çıkan direnç nedeniyle giderek daha karmaşık hale gelen yönetim stratejilerini tanımlayan bitkilerdir. Kuzeyde, Kloris Ve Borreria Onlar, Commelina gibi diğer hoşgörülü kampanyalarla birlikte son kampanyalarda en endişe verici olanlardan bazıları.

Amaranthus sp.  RPPO ve hormonlara karşı direnciyle bir kahraman
Amaranthus sp. RPPO ve hormonlara karşı direnciyle bir kahraman

Kontrol için

Mühendis, kontrol için belirli bir yöntemin olmadığını ve en iyi herbisitin etkililik ve faydalı ömür elde etmek için entegre yönetim gerektirdiğini belirtiyor. Şunu tavsiye ediyor: “Sadece kimyasal kontrollerin gerçekleştirilmesi kavramından vazgeçin ve bunu başka bir araç olarak stratejiye entegre edin. çok sayıda önleyici ve kontrol unsuru”.

Sürekli izleme, makine temizliğis'nin kullanımıdenetlenmiş tohum, rotasyon mahsullerin, çeşitleri daha iyi davranış, yönetim yoğunluk ekim ve aralık oluklar arasında ve uygulanması hizmet bitkileri Bunlar uzman tarafından önerilen araçlardan bazılarıdır.

“Her duruma göre plan yapın kimyasal kontrol stratejisi (ortaya çıkma öncesi, çifte sorun, rotasyon ve varlık karışımı) ve uygulama kalitesi ve daha sonra izlemehasat sırasında yabani ot kontrolü,” diyor Eng.