Helene Kasırgası Sonrası Dezenformasyon Konusunda FEMA Yöneticisi

Mustafa

New member
Bu hafta 60 Minutes, Helene Kasırgasının Kuzey Carolina'nın batısındaki etkisini bildirdi.

Muhabir Sharyn Alfonsi ve 60 Dakika ekibi, Helene'nin North Toe Nehri'nin taşmasına neden olmasının ardından sel nedeniyle harap olan bir kasaba olan Green Mountain'ı ziyaret etti.

60 Minutes Overtime'a verdiği röportajda Alfonsi, Helene'in yaptıklarını görmenin şokunu hatırladı.

Alfonsi, Overtime'a şunları söyledi: “Kuzey Carolina'nın güzel, tatlı küçük kasabasını yol kenarında tehlikeli bir şekilde dururken görebiliyordunuz.”

Alfonsi, Green Mountain sakini Jane Whitson Peterson ile tanıştı. Peterson, kocası ve 96 yaşındaki annesi, aileye ait bir marketin ikinci katında, su içeri girip birinci katı tamamen sular altında bıraktığında mahsur kaldılar.

Peterson, Alfonsi'ye, temelinden kopmuş bir evin yanlarından yüzdüğünü gördüğünü söyledi.

“Bir daha asla görmek istemediğim bir şey. Umuyorum ve kimsenin bunu yapmak zorunda kalmaması için dua ediyorum” dedi.

Helene'nin Kuzey Carolina'ya ulaşmasından bu yana üç haftadan fazla zaman geçti ve kurtarma çabalarının hala kat etmesi gereken uzun bir yol var.

Kuzey Karolina Ulaştırma Bakanlığı, 500'den fazla yolun hâlâ kapalı olduğunu ve 100'den fazla köprünün değiştirilmesi gerektiğini bildirdi.

Jeff Howell, Helene'den en çok etkilenen bölge olan Yancey İlçesinin acil durum yönetimi koordinatörüdür. Howell, Alfonsi'ye iyileşmenin uzun bir yol olacağını söyledi.

“Bu ilçenin tamamen toparlanması yıllar alacak” dedi.

Federal Acil Durum Yönetim Ajansı FEMA, gıda, su ve ilaç gibi kaynak ve malzemelerin dağıtımını koordine etmek için eyalet yetkilileri, yerel yetkililer ve Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Kuzey Carolina'da kurum, kapıdan kapıya operasyonlar ve yerel işleme merkezleri aracılığıyla Helen mağdurlarına afet yardım fonları dağıtıyor.

Ancak bölge aynı zamanda federal hükümetin tepkisine ilişkin bir dezenformasyon fırtınasıyla da karşı karşıya.

Howell, Alfonsi'ye hem şahsen hem de sosyal medyada bölge sakinlerinden FEMA'nın insanların mallarına el koyduğuna ve federal hükümetin fırtınayı jeoteknik olarak kontrol ettiğine dair yanlış komplo teorileri duyduğunu söyledi.

Howell, komplo teorilerinin sahada çalışan ve insanlara yardım etmeye çalışan kişilerin dikkatini dağıttığını ve etkilediğini söyledi.

“Bu, böyle şeyleri ifşa etmek zorunda kaldıklarında dikkatlerini yapmaları gereken şeyden uzaklaştırıyor” dedi.

Alfonsi, ajansın Kuzey Carolina'daki müdahalesini denetleyen FEMA bölge yöneticisi Robert Samaan ile röportaj yaptı. Federal hükümete duyulan “güvensizliğin”, etkilenenlerin ihtiyaç duydukları yardımı alamadıkları anlamına gelebileceğini söyledi.

Samaan, “Ne zaman insanlar hükümete karşı güvensizliği artırmaya çalışsa, bu durum insanların iyileşmesini etkileyebilir” dedi. “Yardım istemek ve yardım istemek konusunda daha tereddütlü olabilirler, bu da hayal kırıklığı yaratıyor. Ve insanların bunu yapması üzücü.”

Yanlış iddialardan biri, FEMA'nın Helene Kasırgası kurbanlarına yardım etmek için 750 dolar sağladığı ve başka bir şey sağlamadığı yönünde.

“750 dolar Ciddi İhtiyaç Yardımı programımızın bir parçası. Bu sadece onların iyileşmeye başlamalarına yardımcı olmak için,” diye açıkladı Samaan.

“İhtiyaç duyabilecekleri diğer şeyler için onlara ek fon sağlamak amacıyla onlarla birlikte çalışacağız.” [like] Ev onarımları [and] Bu tür şeyler.

FEMA, web sitesinde, sosyal medyada dolaşan yanlış bilgileri çürüten bir “Kasırga Söylentilerine Yanıt” sayfası oluşturdu.

Söylentilerden biri, ajansın afet yardım fonlarının göçmenlere yardıma yönlendirildiği yönünde. FEMA bunu web sitesinde şöyle dile getirdi: “Bu yanlış… Hiçbir para afet yardımı ihtiyaçlarına aktarılmayacak. FEMA'nın afet yardımı çalışmaları ve bireysel yardımları, afet çalışmaları için özel bir fon olan Afet Yardım Fonu aracılığıyla finanse edilmektedir. Afet Yardım Fonu.” Para, afetle ilgili olmayan diğer çabalara yönlendirilmedi.”

Yerel yetkililer de dezenformasyonla mücadele etti. 3 Ekim'de Rutherford Acil Durum Yönetimi Müdahale Ekibi, Facebook'ta federal, eyalet ve yerel hükümet yetkililerinin Chimney Rock kasabasını ele geçirmeyi planladıkları yönündeki bir komplo teorisini çürüttü.

Rutherford İlçesi Şerif Ofisi, 12 Ekim'de bir kişinin FEMA çalışanlarına olası zarar hakkında yorumda bulunduğunu belirten bir çağrı aldığını söyledi. Tutuklandı ve halkı terörize etmek amacıyla silahlanmakla suçlandı.

FEMA, çalışanlarının güvenliği için kapıdan kapıya operasyonlarını geçici olarak durdurdu. Operasyonlar 14 Ekim 2024 Pazartesi günü yeniden başladı.

Ertesi gün, Kuzey Carolina Valisi Roy Cooper yanlış bilgi yayanlara seslendi.

“Eğer bu şeyin yayılmasına karışıyorsanız bunu durdurun. Amacınız ne olursa olsun, gerçekten incittiğiniz insanlar Batı Kuzey Carolina'da yardıma ihtiyacı olan insanlardır.”

Vali Cooper, Kuzey Carolina Kamu Güvenliği Departmanına, FEMA çalışanlarına ve ihtiyaç duyan diğer müdahale ekiplerine kolluk kuvvetleri desteğini koordine etmesi talimatını verdiğini söyledi.

FEMA, 40'tan fazla işlem merkezi açtı ve Kuzey Carolina'daki mağdurlara 100 milyon dolardan fazla afet yardımı dağıttı. İhtiyaç sahiplerine yardım sağlamak üzere yaklaşık 350 saha personeli sahada bulunuyor.

Robert Samaan, Sharyn Alfonsi'ye FEMA'nın altyapıyı yeniden çalışır hale getirme sürecinde olduğunu ve Kuzey Carolina'daki toparlanma sürecinin biraz zaman alacağını söyledi.

Alfonsi'ye “Bunu adım adım ilerleyeceğiz” dedi.

“Günün sonunda hepimiz bu işin içindeyiz. Yerel yönetimler, vatandaşlar, eyalet hükümeti ve FEMA.”

Yukarıdaki video Will Croxton tarafından hazırlanmıştır. Sarah Shafer Preacher tarafından düzenlendi.

Haberler'den daha fazlası

Will Croxton

Will Croxton, 60 Minutes'un dijital yapımcısıdır.