Helen Vendler ömür boyu başarı için onurlandırıldı – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Helen Hennessy Vendler, postayla kendi kitabının bir kopyasını ilk aldığı zamanı hatırlıyor.

Vendler, “Yeats’in paketini açarken duyduğu şaşkınlığı anımsayarak, “Koca dünyada tutulabilen ve bir kişiden diğerine aktarılabilen sert kaplı bir nesneydi,” dedi. Görüş ve Sonraki Oyunlar ”(1963).

Yayıncıyla yazışmak bir hayal gibi görünmüştü ama Vendler’ın ilk çıkışı, Sanat University Press’ten paket gelir gelmez gerçek gibi geldi. “Sanki biri ruhunuzun bir parçasını almış, onu bir nesne haline getirmiş ve ‘İşte sizden bir parça geri’ demiş gibiydi. Bana bir tür sihir gibi geldi, içerinin dışarısı olabilmesi.”

Satıcı, Arthur Kingsley Porter Üniversitesi Profesörü Emerita, Mayıs ayında Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nden Güzel Edebiyat ve Eleştiri dalında Altın Madalya ile ödüllendirildi. Bu, Akademi’nin sanatta mükemmellik için verdiği en yüksek onurdur ve Vendler’in şiir eleştirisi alanında ömür boyu yaptığı çalışmaları takdir eder.

2006 yılında The New York Times tarafından “Amerika’nın önde gelen şiir eleştirmeni” olarak anılan Vendler, Jorie Graham, Seamus Heaney ve Rita Dove dahil olmak üzere birçok şairin “itibar kazanmasına veya itibarını korumasına” yardımcı olmakla itibar kazandı. Yeats, Emily Dickinson, John Keats, Shakespeare ve Wallace Stevens dahil olmak üzere türün devleri hakkında yazılar yazdı ve 30’dan fazla kitap yayımladı, en son “The Ocean, the Bird, and the Scholar”, bir kitap koleksiyonu. şiir üzerine yazılar. Ayrıca Sanat’ın Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde 30 yılı aşkın bir süre ders verdi.

“Şiir dışında hiçbir şey üzerine yazmak istemedim ve şiir dışında hiçbir şey öğretmek istemedim. … Yoğun ve alışılmadık bir dili seven bir zihinle doğdum.”

Şimdi 90 yaşında olan Vendler, şöhretine rağmen madalyayı kazandığını öğrenince şaşırdığını – sevinse de – söyledi. Bugün şiir eleştirisinden daha çok okunan bir edebi türe gitmesini beklediğini söyledi.

Vendler, “Şiir dışında hiçbir şey üzerine yazmak istemedim ve şiir dışında hiçbir şey öğretmek istemedim,” dedi. “Şair olmasam da şair olmanın nasıl bir his olduğunu anlıyorum, sanırım. Yoğun ve alışılmadık dili seven bir zihinle doğdum, şiirlerden anladığınız da bu.”

2018’de Sanat’dan emekli olduğundan beri Vendler, ailesine daha yakın olmak için Kaliforniya’ya yerleşti. Sağlığı son yıllarda iş yükünün azaltılmasını gerektirmesine rağmen, üç ayda bir çıkan kültür ve siyaset dergisi Liberties için şiir üzerine düzenli bir köşe yazısı yazıyor.

Son zamanlarda en sevdiği kitaplar arasında Ocean Vuong’un yaratıcı diliyle “onu hayrete düşürdüğünü” söylediği “Time Is a Mother” ve Boylston Oratory ve Retorik Profesörü Graham’ın “üzücü” bir kitap olarak tanımladığı “To 2040” yer alıyor. “Şimdiye kadar yazılmış her şey kadar iyi.”

Vendler esas olarak çalışmaları zamana meydan okuyan vefat etmiş şairler hakkında yazmayı seçse de, şu anda tanıdık fikirleri ve durumları yeni ve yaratıcı yollarla temsil etmek için dili ve yapıyı kullanan modern şiirin bir örneği olarak Vuong hakkında bir köşe yazısı üzerinde çalışıyor.

Vendler, “İyi şiiri amatör şiirden ayıran ‘nasıl’dır,” diye açıkladı. “Biçimsel olarak alışılmadık bir şeyin dille ya da hayal gücüyle ilgili olduğu keşfedildi. Temsil edilen durumu sembolik olarak yeniden tasavvur etmeli ve bunu sadece bir günlük tutuyormuş gibi yazmakla kalmayıp, dille ilginç bir şeyler yapmalısınız.”

Satıcı, bugün üretilen çoğu şiirin – herhangi bir dönemde üretilen çoğu şiir gibi – kesinlikle vasat olduğuna inanıyor. Ancak vasat şiirin bile okuyuculara rahatlık ve ilham verdiği için değerli olduğunu da sözlerine ekledi.

Vendler, “Amerika’da yayınlanan tüm amatör dizeler, alıp okuduklarında ifade edilen duyguları arayan insanları cesaretlendiriyor” dedi. “Ruhlarını temsil ettikleri için çok minnettarlar.”

Boston’da büyüyen Vendler, gençken Sanat’da şiir okumalarına katıldı ve sonunda doktora derecesini almak için geri döndü. 1985’te öğretmenlik yapmak üzere Sanat’a dönmeden önce Cornell, Swarthmore, Haverford, Smith ve Boston Üniversitesi’nde öğretmenlik yaptı. cinsiyet, ırk ve gelir çeşitliliğinde yüksek öğrenim manzarasını iyileştirdiğini söylüyor. 1990 yılında Üniversite Profesörü unvanını alan ilk kadın oldu.

Vendler, kariyeri boyunca hem hükümetler hem de birçok kolej ve üniversite tarafından sanat ve beşeri bilimlere verilen destek ve değer vermede önemli bir düşüşe tanık olduğunu söyledi. Bunu, beşeri bilimlerde çıktıyı ölçmenin daha zor olmasına karşın, bilim ve teknolojinin değerinin çıktıyla kolayca ölçülebileceği gerçeğine bağlıyor.

Vendler, öğrencilerin okuldan hemen sonra güvenli ve iyi maaşlı işler vaat eden bölümlere “çok makul” bir şekilde yönlendirildiğini söyledi.

“Sanata verilen destekte müthiş bir orantısızlık var. Bu dengenin tekrar ne zaman düzeleceğini bilmek zor,” dedi Vendler. “Devletin değerleri değişmeli. Beşeri bilimlere çok para verelim ve beşeri bilimler alanında uzmanlaşan insanlar için bilgisayar bilimi alanında uzmanlaşan insanlar kadar iyi ücretli işler yapalım.

Vendler, edebiyat eleştirisi yazmakla geçen hayatını, başlangıçta olduğu kadar ilginç bulduğu bir “macera” olarak tanımlıyor.

Vendler, “Yeni bir şairin ilk kitabı hakkında yazmayı heyecan verici buldum, burada yorum yapan belki de ilk kişi ben olacağım,” dedi. “Muhteşem bir şair üzerine yazma şansı sunulmak – ah, heyecan vericiydi.”

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.