Gerçek olaylar revize edilmiş, yeniden ilham almış ‘Cherokee Rose’a yol açtı – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Siyahi, Kızılderili ve kadın tarihlerinin kesişim noktalarında uzman olan Tiya Miles, konularını araştırırken yıllar boyunca içgörü flaşları alacaktı.

Michael Garvey Tarih Profesörü ve Radcliffe Alumnae Profesörü, “Ancak, bu kavramlar spekülatif, kişisel veya duygusaldı ve akademik tarihte yeri yoktu” dedi. “Bu kavramları, akademik çalışmamı yaparken zihnimde biriken fazlalıklar veya gelip geçici şeyler olarak düşünüyorum.

“Bir noktada, bu yayılma malzemesi bir kenara itilemeyecek kadar zorlayıcı hale geldi.”

Miles, ilk kurgu çalışmasında bu fikirlere bir yuva verdi. İlk olarak 2015’te piyasaya sürülen ve geçen ay revizyonlar ve yeni sahnelerle yeniden yayınlanan “The Cherokee Rose”, Miles’ın 1800’lerin başında James Vann adlı bir Cherokee köle sahibine ait 1.000 dönümlük bir çiftliği araştırırken keşfettiği bazı gerçek hayattaki karakterleri içeriyor. . Bugünkü Georgia’da bulunan mülk, Miles’ın 2012 tarihli kurgusal olmayan kitabı “The House on Diamond Hill”e konu oldu.

2008’de geçen “The Cherokee Rose”, Şef Vann malikanesinin kurgulanmış bir versiyonuna Siyahi, Yerli ve karışık ırklardan üç genç kadını dikiyor. Üçlü bir araya geldikçe, hikayeleri 21. yüzyıl gücü ve ilişkileri üzerine büyüleyici bir çalışma haline gelir. Mülkün geçmişini ortaya çıkarmaya başladıklarında kitap, kölelik altında yaygın olarak uygulanan ırksallaştırılmış cinsel şiddetin kalıcı yaralarını görüyor. Ve kitabın birçok unsuru bir araya geldikçe, hikaye o evrensel aidiyet duygusuna ve aile geçmişlerimizin eksiksiz bir açıklamasına ulaşıyor.

Yeniden sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için Miles’a e-posta yoluyla ulaştık.

GAZETE: Şef Vann Evi’ni kurgu yoluyla yeniden ziyaret etmen için seni başlangıçta ne harekete geçirdi?

MİL: Tarihsel araştırmam, Vann plantasyon arazisinde yaşayan, çalışan ve aile kuran, çeşitli geçmişlerden – Yerli Amerikalı, Afrikalı ve Avrupalı - birkaç önemli kadın figürü ortaya çıkardı. Orada köleleştirilmiş Siyah kadınlar, onlara sahip olan veya bilgi ve emeklerinden başka şekilde yararlanan Yerli ve beyaz kadınlara yakın bir yerde yaşıyorlardı. Beyaz bir misyoner tarafından yazılan günlük kayıtları ve mektuplar, bu kadınlar arasında karmaşık ilişkiler olduğunu öne sürdü, ancak kadınların – kalemi tutan misyonerin bile – çeşitli statü farklılıkları arasında birbirlerini gerçekten nasıl gördüklerini ve hissettiklerini açıklamakta yetersiz kaldı.

Siyah kadınlar için eşdeğer bir yazılı kayıt yoktu. Cherokee kadınları için, yazılı kayıt, nadiren dikte edilen veya tahmin edilen misyoner hesaplarıyla filtrelendi. Bu kadınları ve birbirleriyle olan bağlarını yakından ve birden fazla perspektiften görmek istedim ve sadece ırka dayalı baskıya değil, aynı zamanda ataerkil boyun eğdirmeye de meydan okumak için güçlerini birleştirdikleri karşı-olgusal bir senaryo keşfetmek istedim.

GAZETE: Neredeyse ABD tarihinin boşluklarına düşmek üzere olan birkaç Siyah kadının hikayelerini canlandıran bir kitap olan “All That She Carried” ile 2021 Ulusal Kitap Ödülü’nü kazandınız. “The Cherokee Rose” üzerindeki çalışmanız ikinci kitaba yaklaşımınıza nasıl ilham verdi?

MİL: Burada işaret ettiğiniz araziyi bir tarih-kurgu sınırı olarak düşünüyorum, aslında sınırları değişen ve bazen belirsiz olan bir sınır bölgesi. “The Cherokee Rose” için, önemli bir tarihsel belgeleme temeli ile başladım ve kısmen bu araştırmaya ve kısmen de araştırma yolundaki kişisel gözlemlerime dayanan kurgu yazmaya geçtim.

“All That She Carried” ile arşiv boşluklarıyla dolu bir geçmişi yeniden inşa etmeye çalışıyordum. Bu boşluklar karşısında, ilham ve yönlendirme için bazen Siyah kadınların klasik kurgu eserlerine yöneldim. Toni Morrison, Gayl Jones, Octavia E. Butler ve diğerlerinin romanları, Siyah kadınların kölelik ve aile bağı deneyimleri hakkında daha derin sorular sormama ve yanıtlamaya başlamama yardımcı oldu. Tarihsel yorumlarım ve argümanlarım için bir kaynak olarak başkalarının yaratıcı çalışmalarından yararlandım.

GAZETE: Kurgusal olmayan kitaplar, yeni ortaya çıkarılan bilgileri dahil etmek için genellikle gözden geçirilir ve yeniden yayınlanır. Aynı düşünceyi “The Cherokee Rose” için de uyguladınız mı?

MİL: Romanın ilk versiyonunu 2015’te yayınladığımda, Cherokee Nation’daki ırk ilişkilerinin durumu gergindi. Köleleştirilmiş insanların torunlarının (“Özgür İnsanlar”) çağdaş ulustaki yeri konusunda uzun ve sancılı bir savaş olmuştu. ABD İç Savaşı’nın ardından Cherokee Nation’da vatandaşlık hakları kazanmış olan bu Azat Edilmiş Erkek ve Kadın nüfusu, bu hakların 20. yüzyılın sonlarında Cherokee hükümetinin eylemleri tarafından ellerinden alındığını gördü. Torunlar katılım için savaşırken (bu, oy hakları, sağlık sigortası kapsamı, eğitim erişimi vb. anlamına gelir) ve Cherokee hükümetinin çeşitli kolları torunları dışarıda tutmak için savaşırken bir dizi mahkeme davası ve bir referandum başladı.

Bu siyasi tarih, burada ayrıntılı olarak anlatılmayacak kadar karmaşıktır. Okuyucular, Sanat’lı meslektaşlarım Jacqueline Bhabha, Margareta Matache ve Caroline Elkins’in ortak editörlüğünü yaptığı 2021 tarihli “Time for Reparations: A Global Perspective” kitabında konuyla ilgili yazdığım bir makaleyi görmek isteyebilir.

2017’ye gelindiğinde, bir ABD federal mahkemesinde Cherokee Nation aleyhine açılan bir davanın ardından, kaybeden Cherokee Nation, Azat Edilmiş Adamların torunlarını vatandaşlığa geri kabul etti, ancak bu eylem, ahlaki inanç veya pişmanlıktan çok baskıdan kaynaklandı. Eksik olan, cömert bir karşılama duygusu ve ilişkisel onarım için ciddi bir arzuydu.

George Floyd’un ölümünün ardından, tüm ABD ulusunun ve sınırları içindeki birçok Yerli ulusun Siyah karşıtı ırkçılığa sert bir bakış attığı 2020 yazına hızlıca ilerleyin. 2021’de, Cherokee American Studies akademisyeni Adrienne Keene (Brown Üniversitesi’nde), Cherokee Nation’daki son değişiklikleri takip edip etmediğimi sordu. Nation, yeni siyasi liderliği altında başkent Tahlequah’ta bir Konfederasyon heykelini indirmiş, Siyahları köleleştirme tarihini kabul etmiş, bunun yanlış olduğunu kabul etmiş ve ırkçılığı kınamıştı. Kabile liderleri, Siyahi ve Afro-Çerokee torunları yeni sivil ve hükümet rolleri üstlenirken bile, Azat Edilmiş Erkekler/kadınlar tarihi, kültürü ve sanatı alanlarında girişimler başlattı. Cherokee Nation kendi tarihine sahip çıkıyor ve kendisinin daha iyi bir versiyonuna dönüşüyordu. Daha önce köle sahibi olan diğer kabile uluslarının izleyebileceği gerçek onarım (veya tazminatlar) için parlak olasılıkların bir örneği olmaya hazırdı.

Birleşik bir huşu, rahatlama ve memnuniyet duygusu beni, merkezi olarak Afro-Yerli kimliği, yanlış anlaşılma ve dışlanma konusunu ele alan “The Cherokee Rose” u yeniden ziyaret etmeye yöneltti.

İlgili

Nakışlı çuval.

Dört Yüz Ruh kitap kapağı.