Fakülte, koltukta seyahat edenler için en sevilen kitapları sunuyor – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
Yaz, uzaklaşma zamanıdır. Bu ister egzotik bir limana inmek, ister sahilde uzanmak anlamına gelsin, bir kitap mükemmel bir arkadaştır ve bizi uzak bir yerin kültürüne veya tarihine daha fazla sokar. Köpek günlerinde şehri terk edemesek bile, kitaplar bizi alıp çok ihtiyaç duyulan bir zihin tatili sağlayabilir. Sanat fakültesinden en sevdikleri seyahat kitaplarını sorduk – rehberler değil, başka bir yer hakkında gerçek bir his veren, bizi kısa bir süreliğine, paketleme zahmetine girmeden oraya götürmek için tasarlanmış olanlar.

jane kamensky

Amerikan Tarihi Profesörü Jonathan Trumbull

Romancı LP Hartley bir keresinde “Geçmiş yabancı bir ülkedir” diye yazmıştı. Aynı zamanda Radcliffe Institute for Advanced Study’de Schlesinger Amerika’daki Kadın Tarihi Kütüphanesi’nin Pforzheimer Vakfı Direktörü olarak da görev yapan Kamensky, “En çok sevdiğim yer temelli kitaplar, okuyucunun zamanda yolculuk yapmasına izin veren kitaplardır” dedi. “Önemli olarak 1970’ler ve 1980’lerin New York’unda geçen ve aynı zamanda gençliğimin de geçtiği bir yer olan bir tarihi yeni bitirdim. Bu yüzden, hem kişisel hem de profesyonel olarak, 21. yüzyıl şehrinin parlak kurumsal katmanlarını o anın cesur ihtişamından zevk almak için soyan kitaplara değer verdim: ‘Göbekte Ateş’ Cynthia Carr’ın, sanatçı David Wojnarowicz’in yükselen biyografisi; ve James MacBride’ın iğneleyici derecede komik romanı “Deacon King Kong.” Her ikisi de, Aşağı Doğu Yakası ve Brooklyn’in yüzeyinin hemen altında hâlâ titreşen bir yere geri dönmenin o lezzetli hissini sunuyor.”

darcy frey

Kıdemli İngilizce Öğretim Üyesi

“Tekrar tekrar döndüğüm seyahat kitabı ‘Ülkeye giriş’ The New York Times Magazine, Rolling Stone ve Harper’s’ta kurgusal olmayan anlatıları çıkan Frey, “John McPhee tarafından, Alaska hakkındaki 1977 başyapıtı” dedi. “İlk kez 20 yaşındayken Bering Denizi’nde bir balıkçı teknesinde çalışırken okudum ve seyahat ettiğim manzaranın sayfadaki dile tam olarak tercüme edildiğini görmenin o esrarengiz deneyimini yaşadım. O zamandan beri ona düzenli olarak geri döndüm ve kitap rafta şekil değiştirmeye devam ediyor, bir şekilde bana ve zamana ayak uyduruyor. Bu yıl tekrar okudum ve neredeyse yarım asır önce, iklim değişikliği tehdidi geniş çapta anlaşılmadan önce rapor edilen ve yazılan bir kitabın, yine de Kuzey Kutbu ve Arktik altı bölgelerin kırılganlığını, o zamanlar bile baskı altında uyandırabilmesine hayret ettim. fosil yakıt endüstrisi. McPhee’nin Brooks Range’deki vahşi bir nehir vadisinde kayık ve kanoyla yaptığı geziyi anlatan bu üç bölümlük kitabın özellikle ilk bölümünü seviyorum. McPhee, yolculuğunu sihirli bir şekilde doğrusal olmayan bir tarzda anlatıyor, hikaye anlatma becerilerini (bunlar dikkate değerdir) göstermek için değil, ekosistemin bolluk ve kıtlık döngülerini ve nesli tükenmekte olan güzelliğini mükemmel bir şekilde aktaran bir anlatım tarzı yaratmak için.

Peter Hoeg imzalı 'Smilla's Sense of Snow' (Danimarka ve Grönland arasındaki sorunlu ilişkiyi konu alan karanlık ve sürükleyici bir gerilim).

Carol Steiker

Henry J. Dost Hukuk Profesörü
“Böyle bir göreve bayılıyorum!” Sanat Hukuk Fakültesi’nin kamu hizmeti özel danışmanı olarak da görev yapan Steiker yanıt verdi. “14 yaşında James Clavell’in mezarına gömülmüşken İsrail’e bir aile gezisine gittiğimden beri. “Şogun” Japonya, Tokugawa’da geçen bu filmde, seyahat ettiğim yerler hakkında veya buralarda geçen kitaplar okumaya yemin ettim. (Bugün bile, İsrail ve Japonya kafamda tuhaf bir şekilde bağlantılı.)

“Bu yaz ilk kez Kopenhag’a gittim ve o yolculukta şu iki kitabı okudum: “Smilla’nın Kar Duygusu,” Peter Hoeg (Danimarka ve Grönland arasındaki sorunlu ilişkiyi konu alan karanlık ve sürükleyici bir gerilim filmi) ve ‘Kopenhag Olayı’ Amulya Malladi tarafından (Danimarka’nın zengin kademesinin yaşam tarzlarına bir göz atma imkanı sunan daha köpüklü bir görgü ve evlilik komedisi).

“Birkaç yıl önce Çin’e yaptığım bir gezide, Peter Hessler’in harika üçlemesini okudum. ‘Fal Yazıtları,’ “Nehir Kasabası” Ve “Kırsal Şehirde Sürüş” (geleneksel Çin’in artık daha aşina olduğumuz modern Çin’e dönüşümünün tüm kurgusal olmayan anlatımları – büyüleyici, eğlenceli ve bilgi dolu). Fuchsia Dunlop’u da çok sevdim. ‘Köpekbalığı Yüzgeci ve Sichuan Biberi: Çin’de Yemek Yemenin Tatlı-Ekşi Anıları’ (Sichuan Yüksek Mutfak Enstitüsü’nde eğitim gören ilk Batılı kişi ve birkaç kadından biri tarafından ağız sulandıran bir anı; Batılı bir kitleye Sichuan tariflerini tanıtan yemek kitapları yazmaya devam etti).

“Ve ne zaman biri Hawaii’ye gidecekse, Sarah Vowell’in Hawaii tarihiyle ilgili bu komik ve bilgilendirici açıklamasını tavsiye ederim.”Tanıdık Olmayan Balıklar’ 1820’de ilk misyonerlerin gelişinden itibaren Hawaii’nin Amerikanlaşmasının havadar, komik ama aynı zamanda ciddi bir anlatımını sunuyor.

Donna Leon'un 'La Fenice'de Ölüm' ile başlayan harika Venedik suç kurgu romanları serisi.

David Damrosch

Ernest Bernbaum Edebiyat Profesörü

Geçen yıl, Damrosch yayınladı “80 Kitapta Dünya Turu” her biri bir şehir veya bölgeye odaklanan, okuyucuların kitaplar aracılığıyla tanıyabileceği 16 bölümden oluşuyor. “Özellikle yaz seyahati için,” dedi, “oradaki seçimlerimden geriye dönüp baktığımda, Donna Leon’un Venedik polisiye romanlarından oluşan harika serisinin kahramanı Müfettiş Brunetti’nin gözünden Venedik’ten bahsedebilirim. “La Fenice’de ölüm.” Veya İstanbul için, Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ Pamuk’un kahramanı Kemal’in kaybettiği aşkının onuruna yaptırdığı özel müze etrafında bir gezinti olarak yapılandırılmış bir roman. Pamuk romanı yazarken, aslında müzeyi yaratmak için eski bir binayı restore ediyordu. Şimdi, müzeyi ziyaret ettiğinizde, kitabın bir kopyasını yanınızda getirirseniz, giriş ücretsiz oluyor; damgalanacak özel bir sayfa var.”

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.