Cerrahlar ilk böbrek naklini hasta işlem sırasında uyanıkken gerçekleştirir

Mustafa

New member
Northwestern Medicine cerrahları bir tanesini gerçekleştirdi Böbrek nakli Muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez uyanık bir hasta üzerinde.

28 yaşındaki Chicagolu John Nicholas adlı hasta, 24 Mayıs'taki işlem sırasında hiçbir ağrı hissetmedi ve ertesi gün taburcu edildi. Northwestern Memorial Hastanesi'nde böbrek nakli sonrasında hasta genellikle 2-3 gün hastanede kalır.

Nicholas bir basın bülteninde “Neler olduğunu gerçek zamanlı olarak bilmek ve yaptıklarının büyüklüğünün farkında olmak oldukça harika bir deneyimdi” dedi ve “hiçbir şey hissetmediğini” ekledi. “Kendi rahatım için bana sakinleştirici verilmişti ama hâlâ ne yaptıklarının farkındaydım. Özellikle adımı seslendiklerinde ve bana ulaştıkları bazı kilometre taşlarından bahsettiklerinde.”

Doktorlar normal genel anestezi yerine tek bir spinal anestezi şırıngası kullandılar; Sezaryen bölümleri.

“Bildiğimiz kadarıyla bu, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir hastanın böbrek nakli sırasında uyanık kaldığı bilinen ilk vakadır. “Ameliyathanede, bir hastaya yeni böbreğinin vücuduna yerleştirilmeden önce nasıl göründüğünü göstermek inanılmaz bir deneyimdi” dedi Dr. Nakil cerrahı ve Northwestern Tıp Kapsamlı Nakil Merkezi'nin yöneticisi Satish Nadig basın açıklamasında.

John Nicholas ameliyathanede uyanık.

Jose M. Osorio

Diğer heyecan verici unsur? Nadig, “Hasta 24 saatten daha kısa bir sürede evine taburcu edilebildi, bu da bu prosedürü neredeyse ayakta tedavi edilebilir hale getirdi” dedi. “Uyanık böbrek naklinin, hastanın hastanede kalış süresini kısaltırken genel anestezinin bazı risklerini azaltabileceğini umuyoruz.”

Ek olarak, genel anestezi nedeniyle daha yüksek risk altında olan hastalar için daha fazla erişilebilirlik sağlayabilir.

Açıklamada Nicholas için durum böyle olmasa da “yaşı, sınırlı risk faktörleri ve ilk tıbbi değerlendirmeye katılma isteği” nedeniyle hâlâ aday olarak değerlendirildiği belirtildi.

Nicholas, teşhis konulduktan sonra 16 yaşında böbrek sorunları yaşamaya başladı Crohn hastalığı yıllar önce. Yıllarca ilaç tedavisiyle durumunu idare etmesine rağmen, azalan böbrek fonksiyonu 2022'nin başlarında organ nakline ihtiyaç duyacağını açıkça ortaya koydu.

Annesi meme kanseri teşhisi sonrası bağış yapamadığı için çocukluktaki en yakın arkadaşı 29 yaşındaki Pat Wise hiç tereddüt etmeden bağış formunu doldurdu ve uygun ilan edildi.

“Kendimizden her zaman 'Sür ya da Öl' arkadaşları olarak bahsettik ve bu örnek, birbirimize destek verdiğimizi gösteriyor. Benim için dünyalara bedeldi. Bu gerçekten hayatımı değiştirdi” diyen Nicholas, daha önce tuz alımını sınırlamak zorunda kaldıktan sonra bisiklete binmek ve pizzanın tadını çıkarmak için daha fazla enerjiye sahip olmayı sabırsızlıkla beklediğini ekledi.

Operasyon sonunda nakil ekibi.

Jose M.Osorio

Northwestern Medicine şimdi benzer ameliyat olmak isteyen diğer hastalar için AWAKE (Böbrek Transplantasyonunda Genel Anestezi Olmadan Hızlandırılmış Cerrahi) programını kurmak istiyor.

Nadi, “Gerçekten yeni kapılar açıyor ve nakil alanı için alet çantamızdaki başka bir araç” dedi.

Haberler'den daha fazlası

Sara Moniuszko

Sara Moniuszko, CBSNews.com'da sağlık ve yaşam tarzı muhabiridir. Daha önce gazetenin sağlıklı yaşam bölümünün oluşturulmasına yardım etmek üzere seçildiği USA Today için yazmıştı. Artık Haberler' HealthWatch için son dakika ve trend haberleri aktarıyor.