Boston Celtics, Dallas Mavericks'i yenerek 2024 NBA Finallerini kazandı

Mustafa

New member
Boston Celtics, Pazartesi gecesi 2024 NBA Finalleri 5. maçında Dallas Mavericks'i 106-88 kolayca mağlup ederek köklü serinin 18. şampiyonluğunu ve 2008'den bu yana ilk şampiyonluğunu garantiledi.

Mavericks maçın başında kendi üstünlüğünü korudu ancak Boston ilk çeyreği 9-0'lık bir seriyle bitirerek ilk yarıda 10 sayılık farkı 21'e çıkardı. Dallas ikinci yarının tamamında hiçbir zaman tek haneli rakamlara ulaşamadı.

Celtics normal sezonu NBA'deki en iyi rekorla tamamladı ve play-off'larda daha da iyi bir performans sergiledi. Hiçbir seride geride kalmadılar ve ilk 17 maçın 15'ini kazandılar. 3-0 öne geçtiler ancak Mavericks Cuma gecesi 122-84'lük bir galibiyetle elenmekten kurtuldu; bu, Finaller tarihindeki en büyük üçüncü galibiyetti.

Seri, Celtics'in kazandığı Boston'a geri döndü. Boston'un 18 NBA şampiyonluğu şimdiye kadarki en yüksek şampiyonluğudur. Pazartesi gecesi galibiyetle, 17 şampiyonlukla ikinci sırada yer alan Los Angeles Lakers'ın bir şampiyonluk önünde yer aldılar.

Boston Celtics'ten Jayson Tatum, 17 Haziran 2024'te Boston, Massachusetts'te TD Garden'da Dallas Mavericks'e karşı oynanan 2024 NBA Finalleri beşinci maçının üçüncü çeyreğinde smaç bastıktan sonra tepki gösteriyor.

Elsa/Getty Images

Jayson Tatum 31 sayı, 11 asist ve 8 ribauntla oynadı ve Finallerin MVP'si seçilen Jaylen Brown 21 sayı ekledi. Jrue Holiday 15 sayı ve 11 ribauntla maçı tamamladı. Center Kristaps Porzingis de sol ayak bileğindeki tendonun burkulması nedeniyle iki maç oynamamasının ardından duygusal bir destek sağladı ve 17 dakikada beş sayıya katkıda bulundu.

Celtics, 16-3'lük sezon sonu rekorunu ve 80-21'lik genel rekoru kırmayı başardı. Bu 0,792'lik galibiyet yüzdesi, takım tarihinde ikinci sırada yer alıyor ve yalnızca Celtics'in 1985-86 şampiyonluğunu 82-18 bitiren takımının ardından geliyor.

İkinci yılın koçu Joe Mazzulla (35), 1969'da Bill Russell'dan bu yana bir takımı şampiyonluğa taşıyan en genç koçtu.

Luka Doncic 28 sayı ve 12 ribaundla maçı tamamlarken Dallas, 4. maçta 38 sayılık galibiyetle galibiyet serisini uzatmayı başaramadı. Mavericks bu sezon sonrası 5. maça 3-0'lık bir rekorla girdi ve Doncic her maçta en az 31 sayı attı.

Kyrie Irving, 16 şutun 5'inde sadece 15 sayı atabildi ve 2019 yazında Brooklyn Nets'e geçmek için ayrıldığı Celtics'te oynadığı son 14 maçın 13'ünü kaybetti.

NBA takımlarının sezon sonrası serilerdeki rekoru, 3-0'lık skorun ardından şu anda 0-157.

Boston, Garden taraftarının enerjisiyle hiçbir zaman 26 puana kadar gerilemedi ve liderliğini sürdürdü.

Mavericks, ikinci çeyrekte 15 sayılık farkı dokuz sayıya indirmeyi başardı ancak Boston, periyodu 19:7'lik bir seriyle tamamladı ve bu seri, Payton Pritchard'ın orta saha çizgisindeki son sirende attığı golle taçlandı. Serideki türünün ikinci golü Boston'a ilk yarıda 67-46 üstünlük sağladı.

Boston Celtics'ten Jayson Tatum, 17 Haziran 2024'te Boston, Massachusetts'te TD Garden'da oynanan 2024 NBA Finalleri Beşinci Maçında Boston'un Dallas Mavericks'i 106-88 mağlup etmesinden sonra Larry O'Brien Şampiyonluk Kupasını kaldırdı.

Adam Glanzman/Getty Images

Birinci ve ikinci çeyreğin son iki dakikasında Celtics, Mavericks'i 22-4 mağlup etti.

Celtics asla arkasına bakmadı.

Russell'ın dul eşi Jeannine Russell ve kızı Karen Russell, yeni nesil Celtics şampiyonlarını onurlandırmak için TD Garden'daydı.

Mevcut Celtics yıldızları Tatum ve Brown'un ilk yüzüklerini kazandığını gördüler. 2008 şampiyonu Kevin Garnett ve Paul Pierce'ı 2013'te Brooklyn'e gönderen bu transfer, Boston'a, Brown ve Tatum'u art arda 2016 ve 2017 draftlarında üçüncü olarak seçmek için kullandığı draft seçimlerini kazandırdı.

All-Stars bu sezon kendine geldi ve gücü çok sayıda 3 sayılık atışlar yapıp bunları dönüştürmeye dayanan ve savunması normal sezonda ligin en iyisi olarak kabul edilen bir Celtics takımına liderlik etti.

İkili, takım arkadaşı olarak en az dört kez Doğu Konferansı finaline çıkmayı başarmıştı.

Birlikte beşinci uzun play-off serisi bir şans eseri oldu.

Seride her ikisi de hücumda zaman zaman zorlandıktan sonra Tatum ve Brown 5. maçta gerçekten kendilerine geldiler ve ilk yarıda 31 sayı ve 11 asist topladılar.

Bu, Boston'u bu sezon sonrası NBA'in en güçlü takımı yapan tüm özellikleri ön plana çıkardı: takımları birbirinden ayırmak, topu paylaşmak ve savunmayı alt üst etmek.

Ve bu, Celtics'in 2022 Finalleri'nde Golden State Warriors'a yenilmesine ve Miami Heat'e evinde 7. maçta mağlup olmasının ardından geçen sezon konferans finallerinde bir daha oynayamamasına yol açan baş döndürücü iki yıllık galibiyet serisini sonlandırdı.

Haberler'den daha fazlası