Bir Olimpiyat sporcusu nasıl yaşar? 3 sporcu sıradan bir günde ne yediklerini anlatıyor.

Mustafa

New member
Seninkinden önce favori atlet Minderin üzerine bastıklarında, sahada koştuklarında veya havuza atladıklarında kendilerinin yakıt alması gerekiyor. Peki ne yiyorlar?

Olimpiyat Oyunları 2024 Cuma günü resmi başlangıç sinyali Binlerce sporcu ve dünyanın her yerinden seyirciler en iyilerin en iyilerinin mücadelesini izlemek için Paris'e akın ediyor.

Olimpiyat sporcularını neyin formda tuttuğuna dair daha iyi bir fikir edinmek için üç sporcudan tipik bir günde ne yediklerini dinledik. İşte cevapları:

Suni Lee

Spor Dalları:
Jimnastik. İlk Olimpiyat koşusunda Tokyo'da 2020 OyunlarıLee, 18 yaşında bireysel genel şampiyonluk unvanını kazandı ve bu unvanı kazanan ilk Asyalı-Amerikalı kadın oldu. Şimdi ikinci Oyunları için Paris'te ve onunla yarışıyor. Takım arkadaşı Simone Biles için ABD Takımı.

Bol yemekli bir gün: Geçen yıl kendisine böbrek hastalığı teşhisi konulduğu için egzama ile uzun süreli mücadeleLee, Haberler'e hastalık salgınlarını önlemek için düşük sodyumlu bir diyete odaklandığını söyledi.

Beslenme felsefesi hakkında “Oldukça sağlıklı beslenmeyi seviyorum çünkü elimden gelenin en iyisini hissettiğimde oraya çıkıp elimden gelenin en iyisini yapabileceğimi biliyorum” dedi. “Meyve ve sebzelerimi seviyorum. Özellikle yarışmalardan önce mümkün olduğu kadar sağlıklı beslenmeye çalışıyorum; iyi protein ve karbonhidrat tüketiyorum çünkü bu da önemli çünkü enerjiye ihtiyacımız var.”

Lee, sabah 8:00 ile 11:30 arası antrenmanından önce bir smoothie veya başka bir hafif alternatif içmeyi seviyor.

“Egzersiz yaparken şişkinlik hissetmekten hoşlanmıyorum” diye açıkladı. “Sonrasında bir salata yiyorum, yine hafif bir şeyler, ister smoothie olsun, ister protein barı ya da protein içeceği olsun. Daha sonra saat 16.00'dan 20.00'ye kadar tekrar antrenman yapıyorum. Sonra da akşam yemeği yiyeceğim.”

Son zamanlarda proteinli smoothielere karşı bir tutkusu olduğunu söylese de sayılara veya spesifik besin hedeflerine o kadar odaklanmıyor – “Benim için daha rahatlatıcı” dedi.

“Kendinizi kısıtlarsanız bunun hiç eğlenceli olmayacağını düşünüyorum ve yemekle sağlıksız bir ilişki geliştirmek istemiyorum. Yani sadece istediğimi yapıyorum ve işe yarıyor. İşe yarıyor” dedi. “Bu konuyu fazla düşünmemeye çalışıyorum.”

Jimnastikçi için olmazsa olmazlardan biri daha mı? Eklemek Elektrolitler içeceklerine. “Gerçekten çabuk susuz kalıyorum” dedi.

Steph Rovetti

Spor Dalları:
Ragbi. Reno yerlisi Rovetti için Paris Oyunları onun ilk Olimpiyatları olacak. Amerika Birleşik Devletleri adına ilk çıkışını 2018 ABD Yedili Kadınlar turnuvasında yaptı.

Bol yemekli bir gün: Rovetti, Haberler'e yarışma günlerinde bazen pek iştahsız uyandığını ancak “bu süre zarfında enerjik kalmak için bazı hileler öğrendiğini” söyledi.

“Kahvaltıda iki yumurta, kahvaltılık patates, kahvaltılık et, ıspanak ve meyve yemeye çalışıyorum. Bazen 'gergin midem' onu yememe izin vermiyor, bu yüzden genellikle sade glutensiz proteinli mısır gevreği (KetoCrunch) getiriyorum ve üzerine biraz çilek serpiyorum. Bunu her zaman azaltabileceğimi biliyorum (ve) bu bana yakıt olarak yeterli protein ve karbonhidrat sağlıyor. Ve tabii ki kahve.”

Tipik bir oyun sonrası öğle yemeği beyaz pirinç, tavuk ve sebzelerden oluşur.

“Bu günlerde genellikle karbonhidrat ve proteinlerle başlıyorum ve bu unsurlara öncelik veriyorum” dedi. “İkinci oyunda süreci tekrarlıyorum – BoBos barları (yulaf), elma püresi ve ardından oyun sonrası protein ve elektrolitler.”

Akşam yemeği öğle yemeğine benzer: “Pirinç veya patates, tavuk veya biftek ve bu öğünle birlikte daha fazla sebze, çünkü ertesi gün için toparlanmanın büyük bir kısmını sağlıyor” dedi. “Eğer o gün yeterince yememişsem akşam yemeğinden sonra meyveli yoğurt gibi proteinli bir atıştırmalık yerim.”

Cullen Jones

Spor Dalları:
Yıkanmak. Eski yarışmacı, 2008 Olimpiyatları'nda 4×100 metre serbest bayrak yarışında altın madalya kazanarak yüzmede dünya rekoruna sahip ilk Afrika kökenli Amerikalı oldu. 2012'de evine daha da fazla yüzme madalyası getirdi. Artık o bir Yüzme derslerinin savunucusu Team USA House'a konuk ev sahibi olarak bu yılki sporculara tezahürat yapmak için Paris'te olacak.

Bol yemekli bir gün: Jones, Haberler'e sabah 5'te antrenman yapmak için erken kalktığınızda ve mümkün olduğu kadar hızlı gitmeye çalıştığınızda “vücudunuzu beslemeniz” gerektiğini söyledi.

“Sarsıntı olabilir ama en önemlisi vücudunuza protein vermenizdir. Bu yüzden iş eğitime gelince, her zaman bir çeşit sarsıntı yaşıyorum. Artık bitki bazlı proteinlere daha çok güveniyorum ve bu benim için harika. Peynir altı suyu alıyorum, her şeyi alıyorum ama shake ve protein gerçekten çok önemli.”

Sırada kahvaltı var, burada protein yine gösterinin yıldızı.

“Mümkün olduğu kadar çok protein tüketiyoruz” dedi ve “karbonhidrat yükleme” ya da çok fazla karbonhidrat yüklenmesiyle ilgili uzun süredir devam eden bir efsane olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu bir efsane. Olimpiyat düzeyinde hiçbirimize faydası olmadı” dedi. “Karbonhidrat yiyoruz, beni yanlış anlamayın, çünkü hızlı enerjiye ihtiyacımız var, ama protein yediğinizden emin olmak çok ama çok önemli çünkü onlar daha yavaş yanar ve biz de çok fazla kalori yakarız.”

O zaman ve şimdiki diyetinin bir diğer temel öğesi: sebzeler.

“Üzgünüm, dinleyicilerin yarısını kaybedeceğim, özellikle de gençlerse, (ama) sebze yemeniz gerekiyor” dedi. “Bu sizin için çok sağlıklı ve özellikle bir sonraki seviyeye geçme konusunda size yardımcı oluyor.”

Jones aynı zamanda beslenme konusunda daha rahat bir yaklaşım benimsiyor, tam olarak kalori veya protein alımına çok fazla odaklanmıyor; bunun yerine, bütün yiyecek işlenmiş seçenekler aracılığıyla.

“Bunu protein karışımlarından değil, gerçek yiyeceklerden almayı tercih ederim. Bunu bütün gıdalardan almayı tercih ederim, bu yüzden her şeyden çok buna odaklandım” dedi.

Jones ayrıca ABD takım odasında hangi atıştırmalıkların en hızlı gittiğini de açıkladı: fıstık ezmesi ve jöle.

“Asla fıstık ezmesi ve jöle alamazsınız; herkes mutlaka biraz alır” dedi. “İz karışımı çok yakındı ama biz her zaman protein ve fıstık ezmesi yedik.”

2024 Paris Yaz Olimpiyatları

Daha

Daha

Sara Moniuszko

Sara Moniuszko, CBSNews.com'da sağlık ve yaşam tarzı muhabiridir. Daha önce gazetenin sağlıklı yaşam bölümünün oluşturulmasına yardım etmek üzere seçildiği USA Today için yazmıştı. Artık Haberler' HealthWatch için son dakika ve trend haberleri aktarıyor.