Bir dizi don olayı La Plata'daki enginar hasadını mahvetti

Zoe

New member
Adrián Gattini'nin ailesi, 1930 yılında La Plata'nın bahçecilik kuşağında enginar yetiştirmeye başladı. Büyük büyükbabası ilk sürgünleri Uruguay'dan getirdi, zamanla İtalya'dan farklı çeşitler getirmeye başladılar ve mahsul büyüdü. Adrian Kendisi 50 yaşında, kendisini her zaman enginar üretimine adadı ve daha önce böyle bir şey yaşamadığının garantisini veriyor. son haftalardaki kutup dalgasının beşincisinde yarattığı şey.

“Soğuk ama daha ziyade bahar havalarında yetişen bir ürün. Bu yıl, '67'den beri uzun zamandır yaşanmamış bir şey oldu, diyorlar ki, hasat edilen her şey dondan yandı ve artık işe yaramaz hale geldi. İçerisi yanmış. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım” diyor yapımcı ile diyalog halinde Clarín Rural.

Gattini, enginarın esas ekiminin eylül, ekim ve kasım aylarında yapıldığını, ancak bazı ekimlerin de şubat veya mart ayı sonlarında yapıldığını, bunun fazla meyve vermediğini ancak bitkinin sonraki hasat için ayakta kaldığını açıklıyor.

“İlk meyve mayıstan ekime kadar ve havanın durumuna göre kasım ayında da hasat edilir. Çok sıcaksa çiçek açar ve tüketime uygun olmaz. Hava serinse meyveler kalır hasat da aralık ayının ilk günlerine kadar sürebiliyor” diyor.

Adrián Gattini (ortada), babası ve iki çocuğuyla birlikte La Plata'daki Alcauciles çiftliğinde.

Gattini ailesinin çiftliklerinin bulunduğu La Plata bölgesi, çoğunlukla enginarın yanı sıra Brüksel lahanası, yaz aylarında biraz kabak ve kabak, biraz mısır ve biraz brokoli yetiştiriyor. enginar üretiminin büyük kısmı ulusal düzeyde ülkeye giren farklı genetik materyallerin test edildiği ve birleştirildiği yerdir.

Arjantin'de türe ilişkin istatistiksel veri bulunmamakla birlikte nitelikli kaynaklar şunu belirtiyor: Enginar ekim alanı yaklaşık 1.500-1.750 hektardır.Yüzde 51'i La Plata'da, yüzde 26'sı Cuyo'da, yüzde 14'ü Rosario'da ve yüzde 9'u Buenos Aires eyaletinin General Pueyrredón kasabasında bulunuyor.

Resmi bir yayına göre enginar, optimal büyüme sıcaklığı 16 ila 18 ºC arasında olan bir kış sebzesidir. Taze ürün pazarındaki ortalama verim hektar başına 7.000 ila 9.000 kilo arasında değişmektedir.ancak La Plata'daki üreticiler, üretim teknolojisini ayarlayarak 15.000 kg/ha'ya kadar verim elde ettiler.

Bu yıl en azından ilk hasatta durum böyle olmayacak. “Geride kalabilecek tek şey geç kalmış ve etkilenmiş ama 15 gün veya bir ay sonra ürün verecek olan bazı bitkiler. Bu herkesi etkiledi. 300 düzine alırken bazen don yüzünden 100 alabiliyordum ama bu sefer sıfır aldım”diyor La Plata bahçıvanı.

Kurtarılan az sayıdaki enginar ticarileştirilmeye uygun değildir.
Kurtarılan az sayıdaki enginar ticarileştirilmeye uygun değildir.

0°C'nin altındaki sıcaklıklar (-4°C, -5°C'ye kadar), üretim aşamasındayken enginarda ve bitkinin toprak üstü kısmında hasara neden olur, ancak sap salmayan bitkiyi o kadar etkilemez. “Diğer yıllarda bu pek olmuyordu çünkü enginarlar ağustos ayından itibaren hasat edilen başka bir çeşitti, yani zaten bahara yaklaşmıştık ve donlar çok daha ılımandı. Don, üretilenlere zarar veriyor. Geçen hafta Salı günü oldukça iyi bir yüke sahiptim ve ardından arka arkaya üç don olayıyla karşılaştım ve sıfıra indim” diye detaylandıran Gattini, üretimin yüzde 30 ila 40'ının kaybolacağını tahmin ediyor. Mahsulün özelliğinden dolayı oluşan bu kayıplar ise herhangi bir sigorta kapsamına alınmayacak.