Alum Damion Searls, Nobel ödüllü yazarın tercüme sanatı üzerine – Sanat Gazette

Zoe

New member
Damion Searls ’92, 20 yıldan fazla bir süre önce 2023 Nobel Ödülü sahibi yazar Jon Fosse’nin bir romanını ilk okuduğunda, Norveççe bilmediği için Almanca baskısını okumak zorunda kalmıştı.

Amerikalı bir yayıncı, Searls’dan Fosse’nin 19. yüzyılda Norveçli bir ressamın yaşamının kurgulanmış bir anlatımı olan “Melankoli”si hakkında bir okuyucu raporu hazırlamasını istemişti. Ancak yayıncı sonuçta projeyi sürdürmemeye karar verdiğinde, kitabı “kesinlikle mükemmel ve dahi” bulan Searls, Norveççe öğrenmenin, Norveç doğumlu bir ortak çevirmenin yardımına başvurmanın ve projeyi gerçekleştirmenin zamanının geldiğine karar verdi. kendisi.

Bugün Sanat’da bulunduğu süre boyunca felsefe uzmanı olan Searls, üç ciltlik başyapıtı “Septoloji I-VII” de dahil olmak üzere Fosse’nin 10 eserini tercüme etti. Üçüncü cilt olan “Yeni Bir İsim” çevirisi, 2022 Uluslararası Booker Ödülü’ne aday gösterildi.

Searls, “Ben bir çevirmenin yaptığı işin gerçekten iyi okumak ve ardından İngilizce yazmak olduğuna inanan biriyim” dedi. “Okuduğunuz dili akıcı bir şekilde konuşmanıza gerek yok. BM’de tercümanlık yapmanıza ya da bir restoranda yemek sipariş etmenize gerek yok çünkü bu bir beceri değil. Beceri yazılı bir kitap okumaktır.

Wesleyan Üniversitesi’nde Seçkin Yazar ve Almanca, Norveççe, Fransızca ve Hollandaca çevirmen olan Searls, Proust, Rilke, Nietzsche, Thomas Mann, Max Weber ve Ingeborg Bachmann gibi birçok modern klasik yazarın çevirisini yaptı. Ayrıca Rorschach testi ve yaratıcısı hakkında “The Inkblots” da dahil olmak üzere kendi kitaplarını İngilizce olarak yazıyor.

Searls her zaman birden fazla dil konuşmuyordu. İngilizce dışında en iyi bildiği dili ancak Sanat Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olup Alman filozoflar üzerine tezi üzerinde çalışırken çalışmaya başladı. Ve eski Adams ve Dunster House sakini, 2004 yılında Sanat Yazma Programı’nda öğretmenlik yapmak üzere kampüse dönene kadar giriş seviyesi bir Fransızca kursuna kaydolmadı.

Searls, “Fransız filmlerini altyazılı izleme ve genel olarak dil üzerine düşünme konusundaki geçmiş deneyimimden, tüm bu tıklamaları duyduğunuz ve her şeyin birbirine uyduğu ‘Matrix’teki gibiydi” dedi. “İkinci gün Fransızca 1’den Fransızca 3’e geçtim.”

“Okuduğunuz dili akıcı bir şekilde konuşmanıza gerek yok. BM’de tercümanlık yapmanıza ya da bir restoranda yemek sipariş etmenize gerek yok çünkü bu bir beceri değil.”

Searls, iyi bir çevirinin anahtarının İngilizce’de iyi yazabilmek olduğuna inanıyor; bu nedenle parçanın tonu (mizah, keskinlik veya öfke) doğal bir şekilde karşınıza çıkıyor.

Searls, “İnsanlara yazar olduğumu söylediğimde – yaptığım şey İngilizce kitap yazmak – bu onların aklını başından alıyor çünkü çeviriyi asla bu şekilde düşünmüyorlar” dedi. “Ama 3 yaşındayken Cinderella ya da Poseidon ile ilgili hikayeler duyduğunuzda, bu çeviridir. Bu sadece ilk önce başka bir dilde yazılmış bir hikaye.”

Norveçli yazar ve oyun yazarı genellikle işi için seyahat etmekle meşgul olduğundan, Searls’ın yıllar boyunca Fosse ile tek iletişimi e-posta yoluyla oldu. Fosse, Searls’a önceki kitapların çoğunu serbest bıraktı, ancak “Septoloji”nin taslak çevirisi üzerinde daha yakından çalıştı ve onu Norveççe metinle karşılaştırdı ve yorumlar yaptı. İkili ilk kez Londra’daki 2022 Uluslararası Booker Ödülü töreninde şahsen buluştu.

Searls, “Gerçekten değer verdiğim bir e-posta arkadaşlığımız vardı” dedi. “Çok nazik, bilge, arkadaş canlısı, duyarlı ve harika biri.”

Searls, Fosse’nin kitaplarının evrensel olarak sevildiğine inanıyor çünkü okuyucuyu büyüleyen bir deneyim sunuyorlar. Kitapların aynı zamanda basit kelime dağarcığı ve ilişkilendirilebilir karakterlerinden dolayı da erişilebilir olduğunu ekledi.

Okurların kitapların itibarından korkmamaları gerektiğini söyledi; özellikle de “yavaş düzyazı” stili ve 700 sayfayı aşan tek bir cümleyle bilinen “Septoloji”.

Searls, “Bazı insanlar ‘Ah, tüm bu değerlendirmeleri okuduğum için zor olacağını düşünmüştüm ama baştan sona okudum, hiç de zor olmadı’ diyor” dedi. “Bu inanılmaz derecede zor bir bulmaca değil. Çok fazla cümle var, bunlar nokta yerine virgül ve ‘ve’lerle bölünmüş. Bu sadece düşünceleri bir araya getirmenin farklı bir ritmi.”

Searls, İngilizcenin çeviride en önemli geçiş dili olduğunu söylüyor. Kitapların popülaritesi genellikle İngilizce olarak yayınlandıktan sonra yükselir ve en ünlü olanlar genellikle Amerikalıların en çok ilgisini çekenler olur.

İngilizce çevirinin yaratabileceği etkiyi bilen Searls, İngilizce konuşulan dünyaya “My Men” kitabının yazarı Norveçli yazar Victoria Kielland gibi yeni, genç, kadın seslerini tanıtan bazı yeni çeviri projelerini üstlendi.

“Elbette, Thomas Mann’ı yeniden tercüme etmek okuyuculara yeni bir ses getiriyor ve onu daha önce okumamış birçok insana açıyor, ancak bu, yaşayan genç bir insanın hayattayken İngilizce olarak çıkış yapmasından farklı. bu onların kariyerlerinde fark yaratıyor,” diye açıkladı Searls.

Pek çok yazar için İngilizce konuşulan dünyaya açılan bir “geçit” olmanın sorumluluğunu hissedip hissetmediği sorulduğunda Searls, aslında baskıdan çok memnun hissettiğini söylüyor.

Searls, “Kitabı okudum ve harika olduğunu düşündüm ve şimdi benim sayemde, bu harika kitabı okuyup harika olduğunu düşünen birçok insan var” dedi. “Gerçekten sevdiğim kitapları tercüme ettiğimde ve okuyuculardan ‘Aman Tanrım, bu kitabı çok seviyorum’ diyenleri duyduğumda çok mutluyum. İşimi yaptığımı ve benim için anlamlı olan bu deneyimi paylaşmam gerektiğini hissediyorum.

İlgili

Arthur Goldhammer.

Günlük Gazete

En son Sanat haberlerini almak için günlük e-postalara kaydolun.