Afrika'daki orman yangınlarıyla mücadele etmek için yedi yangın musluğu uçağıyla Atlantik'i geçen bir üreticinin yolculuğu

Zoe

New member
Ömer Diaz O, çok küçük yaşlardan itibaren uçma tutkusunu hisseden Córdoba'lı bir çiftçi ve pilottur. 14 yaşında ultra hafif bir uçağı komuta ediyordu, 15 yaşında ise resmi olarak ancak 16 yaşında alabileceği planör kursuna başladı ve oradan motorlu uçak pilotluğu yapmaya başladı. “Benim grubuma katılacak kadar şanslıydım iki tutku: kırsal bölge ve uçaklar. Lisedeyken babam bana aletleri ödünç verdi ve bazen dışarı çıkıp bölgede otlak ekimi hizmeti vermek için dersi kaçırıyordum, böylece uçuş saatlerim için biraz para kazanabiliyordum” diyor.

O zamanlar ailesi onun bu kadar genç yaşta uçmasına karşıydı. Omar, “Çok zordu, bütün bir aile meselesiydi” diye anımsıyor. “Bugün 52 yaşında, ergenlik çağında çocuk sahibi bir baba olarak ailemi anlıyorum, 14 yaşında bir çocuğun uçtuğunu hayal edin…” diye kabul ediyor.

Doğduğu ve yaşadığı şehir olan Monte Buey Tarım Teknik Okulu'ndan Ulusal Ziraat Mühendisi olarak mezun olduğunda, henüz 17 yaşındaydı, zaten özel bir pilottu ve ticari pilota erişmeye yetecek kadar 250 uçuş saati vardı. kurs. O zamandan beri, olası tüm hava kariyerlerinde eğitim almayı asla bırakmadı. Bugün hem uçaklar hem de helikopterler için ticari pilot ve uçuş eğitmeni, hava aplikatörü ve orman yangını savaşçısı pilotudur. Omar'a göre uçmak “kesinlikle zevkli ve adrenalin kaynağı.” Dolayısıyla tüm bunlar yetmezmiş gibi 19 yaşından itibaren hava akrobasi gösterileri düzenliyor. “Bunu hafta sonları yapıyorum, topraklama kablosu gibi” diyor.

Omar Díaz hava akrobasi yapıyor.

Aynı zamanda Ömer de tarlada çalışıyordu. 1993 yılında kendini bu işe adamaya başladı. havacılık uygulaması bitki sağlığı, önce ortaklaşa, sonra tek başına yoluna devam etti. Bir yapımcı olarak kendini bu işe adadı kendi arazisinde ve kiralık tarlalarda tarımkasabasının çevresinde 120 kilometrelik bir yarıçap içinde buğday, soya fasulyesi, mısır, bazı sorgum ve hizmet bitkileri ekiyor ve yıllardır CREA Monte Buey-Inriville grubunun bir üyesi. sürdürülebilir üretim ve çevreye önem vermek.

1998 yılından bu yana bölgede çıkan yangınlarla mücadelede de gönüllü olarak görev yaptı. Bunun sonucunda 2002 yılında orman yangınlarıyla mücadele konusundaki ilk tecrübesini Şili'de yaşadı ve orada bu işe ilgi duymaya ve bu işe karışmaya başladı ve hiç bırakmadı. Halen orman yangınlarına karşı havadan mücadele konusunda uzman olup, hem kamusal hem de özel alanda hizmet vermektedir. “Tüm koruma sistemini bir araya getirdiğimiz özel bir ormancılık şirketi için 15 yılı aşkın bir süredir Córdoba eyaletindeki büyük yangınlar üzerinde çalıştık. 2017 yılında Córdoba Ulusal Yangın Yönetim Hizmeti üzerinde çalışmaya başladık. Bugüne kadar Arjantin ve birkaç yıl boyunca yaz sezonunda Şili'de,” diye yorumluyor pilot.

AAXOD adlı şirketinde yaklaşık 60 kişi çalışıyor ve 11 hidrant uçağından oluşan bir filoya sahip ve bir tanesi de tarımsal ilaçlama için, birkaç yıl önce bu faaliyeti minimumda tutmaya karar verdi. Yapımcı, “Hava uygulamalarına yönelik birçok operasyon üssüm vardı ve onları kapatıyordum, o uçakları satıyordum, elimde son nesilden sadece bir tane kalmıştı ve büyük uçaklar satın alıyordum” diyor.

AAXOD pilot ekibinin bir parçası.
AAXOD pilot ekibinin bir parçası.

Omar, yerel orman yangınlarıyla mücadeleye yönelik düzenlemelerin uygulanmasına ve pilot lisansının standardizasyonuna katıldı. “Şili'de zaten deneyimim vardı ve bunu Arjantin Ulusal Sivil Havacılık İdaresi'ne (ANAC) katkıda bulundum; Orada neler yapıldığını ve ruhsatın burada verildiğini bize anlatmak için Şili'den uzman kişiler getirdim” diye detaylandırıyor.

Cezayir'e giden uzun yol

İş ve itibarı genişledi ve kıtayı aştı. “Geçen yıl bizi Cezayir'e işe götüren bir firma aracılığıyla iki uçakla test yaptık. Ve bu yıl zaten 12 uçakla faaliyet gösteriyor: yedisi kendi ve beşini de satın aldılar çünkü bunu nasıl yapacaklarını bilen insanlar yoktu” diyor Omar. Mesele şu ki, ülkenin kuzeyinde, çam ormanlarının hakim olduğu ve manzaranın Kurtuba dağlarını andırdığı Akdeniz kıyısında, acı çekiyorlar. şiddetli orman yangınları son yıllarda dağın yamaçlarında yaşayan insanları da etkilemiş ve çok sayıda ölüme neden olmuştur.

Omar Díaz ve AAXOD ekibi Cezayir'de.
Omar Díaz ve AAXOD ekibi Cezayir'de.

2023 yılında Annaba'ya yerleştiler ve işinin kalitesi sayesinde onu doğrudan katılmaya ve kendi hizmetlerini sunmaya çağırdılar. Orman yangınlarıyla mücadelede özel uçaklar kullanılıyor, Hava Traktörü AT-802 Yangının gereğine göre 3.000 litre su veya geciktirici yükleme kapasitesine sahip olup, duruma göre tahliye tipinin programlanacağı bilgisayarlı kapısı bulunmaktadır. Omar, “Bu tip uçaklar dünyada bir numara, bu tip işlerin yıldızı, tüm ülkelerde, Kanada'da, ABD'de, Şili'de, Avrupa'da, İspanya'da, Portekiz'de, Almanya'da, Cezayir'de kullanılıyor” diye vurguluyor Omar. .

Omar Díaz, pilot ekibiyle birlikte Afrika'da.
Omar Díaz, pilot ekibiyle birlikte Afrika'da.

Bu uçakların tek üreticisi, şu anda hala Kovid salgınının etkilerini yaşayan ve teslimatlarda gecikmeler yaşayan Amerikan şirketi Air Tractor'dur. “Kuşkusuz iklim değişikliği ya da buna benzer bir sebepten dolayı, Dünya çapında talep giderek artıyor. Bugün talep bizi aşıyor” diyor Córdoba'lı pilot.

Cezayir'de AAXOD servisinin bir uçağı ve daimi koruma altında, her zaman sahaya çıkmaya hazır aktif pilotları var. Sözleşmeler genellikle uzatılır haziran ortasından eylül sonuna kadar Yaklaşık olarak, o kıtada en fazla sayıda orman yangınının meydana geldiği yaz zamanı. Bu süre zarfında pilotlar dönüşümlü bir rutini takip eder. Afrika'da 30 gün ve Arjantin'de 15 gün.

Orman yangınlarıyla mücadeleye yönelik çalışma stratejisini inceleyen ekip.
Orman yangınlarıyla mücadeleye yönelik çalışma stratejisini inceleyen ekip.

“Tüm operasyonu Arjantinli insanlarla yapıyoruz. Bütün bir rotasyon şeması oluşturuldu ve yedek pilotlarımız var. Bugün nöbet tutan uçaklar üç şehre dağılmış durumda: Annaba, Bejaia ve Mostaganem“Ömer dikkat çekiyor.

Okyanusu geçmenin serüveni

Omar'a göre Cezayir'deki faaliyetlerin en stresli tarafı organizasyon ve lojistik. Henüz hazır olmayan hidrant uçaklarınızı getirin okyanusu geç, oraya uçarak gitti gerçek bir yolculuk. Atlantik'i geçmek için uçağın özel olarak hazırlanması gerekir: yakıt suya veya geciktirici tanka yüklenir, bu da uçuş menzilini önemli ölçüde artırır. Ayrıca basınçlı uçak olmadıkları ve çok daha yüksek bir irtifada, yaklaşık 4.500 ila 5.000 metre arasında uçmaları gerektiğinden, yarı yakıt tasarrufu sağlamak ve karşı kıyıya ulaşabilmek için;Pilotlar oksijen tüpü taşımak zorunda kalıyor.

AXXOD'un Air Tractor AT-802 uçaklarından oluşan filosu.
AXXOD'un Air Tractor AT-802 uçaklarından oluşan filosu.

O seyahat planı Ömer'in filosunun yaptığı birkaç görev vardı. Tek ve iki koltuklu uçak kaldı Kordovageçici ihracat yaptılar tespih boncuklarısonra onlar için ayrıldılar YerliBrezilya'nın en batı noktası. Oradan itibaren en kötü kısım: arası Atlantik Okyanusu üzerinde uçarak rüzgarlara bağlı olarak 10 ve 14 saat yönünde Tuz Adası Cape Verde'de, oradan Kanarya Adaları ve son olarak Akdeniz üzerinden uçarak nihai varış noktasına ineceğiz.

“Biz beş günCezayir'e ulaşabilmek için beş ayrı etap yaklaşık olarak 40 saatlik uçuş Toplam. Dır-dir büyük bir meydan okumaPilot, “Hava durumuna karşı çok dikkatli olmanız gerekiyor, bunlar uzun süreli aletli uçuş yapabilen uçaklar değil, kısmi uçuşlar için olan uçaklar; bir uçağın sahip olduğu donanıma sahip değiller” diyor.

Omar ve meslektaşları Cezayir'de harekete geçmeye hazır.
Omar ve meslektaşları Cezayir'de harekete geçmeye hazır.

Dünyada orman yangınlarıyla hidrant uçakları ile mücadele hizmeti veren, çok fazla eğitim, tecrübe ve uzmanlık gerektiren riskli bir görev olan firma sayısı oldukça azdır. Bu nedenle farklı ülkelerden Omar isteniyor. Afrika'daki çalışmalarını bilen Arjantin'in Cezayir Büyükelçiliği, çalışmaları hakkında bilgi alması ve her türlü ihtiyaç için hazır olması için onu çağırdı. Pilot, “Bu davet bizim için çok önemliydi” diye teşekkür etti.

Cennette olduğu gibi yeryüzünde

Omar, sahada ve havada olmak üzere iki tutkusunu birleştirmeyi başardı ve orada huzur ile adrenalin arasındaki dengeyi buldu. “Çocukluğumdan beri tüm hayatım boyunca hayalim uçmaktı“Bunu çok küçük yaşlardan beri yapabiliyordum ve sanırım yapabildiğim kadar uzun süre yapacağım” diyor. “Kırsal bölge son derece rahat, gerçekten huzurun tadını çıkarıyorsunuz; ve orman yangınıyla mücadele pilotu olmak son derece streslidir, özellikle organizasyon açısından. telefonunuz 101 ambulansı gibifarklı sorunları çözmek için her zaman, her gün ve her an çalıyor” diye açıklıyor yapımcı.

O ve ekibi korkmuyor. Havacılar ve yerde bulunan tugay mensupları arasındaki protokollere ve standartlaştırılmış ortak çalışmaya saygı göstererek gerekli tüm tedbir ve tedbirleri alırlar. “Önemli olan dikkatli çalışmaktır, pilot bir protokolle çalıştığı sürece tüm riskler minimuma indirilir” diye temin ediyor.

Kuşkusuz orman yangınlarıyla mücadele eden pilotların görevi stresli ve yüksek risklidir, ancak iş gününü bitirip aileleri, evleri ve ormanları kurtarabildiğinizde, Bu çok ödüllendirici”diyor Ömer.