19. yüzyıl etkileyicisi olarak Frederick Douglass – Sanat Gazetesi

Zoe

New member
HARTFORD, Connecticut — Yaklaşık kırk yıldır büyük hatip ve kölelik karşıtı hakkında yazmış olan Henry Louis Gates Jr., Frederick Douglass hakkında her konuda uzmandır.

Alphonse Fletcher Üniversitesi Profesörü ve Sanat Hutchins Afrika ve Afro-Amerikan Araştırmaları Merkezi Direktörü, “Frederick Douglass’ın fotoğraf teorisi ve ırk aygıtındaki temsilin rolü hakkında gerçekten değer verdiğim bir makale yazdım” dedi.

Gates’i, Douglass’ın Hartford’a ilk ziyaretinin 180. yıldönümü münasebetiyle bir serginin küratörlüğünü yapmaya davet etmek, Wadsworth Atheneum için basit bir işti. Müze liderliği, İngiliz sanatçı Isaac Julien’in bir film enstalasyonu olan “Dersler of the Hour”u, 19. yüzyılda en çok fotoğrafı çekilen Amerikalı olan Douglass’ın portrelerinden oluşan bir seçkiyle eşleştirmek istedi.

Gates, “E-postayı aldığımda, ‘Vay canına, bu benim yapacak bilgim olan bir şey’ diye düşündüm,” diye anımsıyordu Gates. “Küratörlük konusunda hiç deneyimim yoktu. Ama yapan birini tanıyordum.

Hemen meslektaşı Sarah Elizabeth Lewis, John L. Loeb Beşeri Bilimler Doçenti ve Afrika ve Afro-Amerikan çalışmaları doçenti ile ortaklık teklif etti. Gates ve Lewis’in ortak küratörlüğünü yaptığı “Görülüyorum… Bu yüzden, Ben”, Douglass’ın o zamanlar gelişmekte olan bir sanatı benimsemesini araştırıyor. Sergi 24 Eylül’e kadar görülebilir.

Sanatçı Isaac Julien (soldan sağa), Profesör Henry Louis Gates Jr. ve “Görülüyorum… Öyleyse, Varım” sergisinin küratörlüğünü yapan Sarah Elizabeth Lewis ile birlikte.

Meka Wilson’ın fotoğrafı

“Dersler of the Hour” (2019) şovu demirliyor. Adını Douglass’ın 1894 yılında linç karşıtı konuşmasından alan 28 dakikalık çalışma, her biri ayrı ama bağlantılı video yayınlayan beş ekranda sunuluyor. 19. yüzyıl Amerika’sının en hareketli stüdyolarından birine sahip bir Siyah fotoğrafçı olan JP Ball ile yaptığı 1867 portre seansı da dahil olmak üzere, aktörlerin Douglass’ın hayatından sahneleri yeniden canlandırdığı 19. yüzyıldan kalma bir salonun hareketli duvarlarını çağrıştırıyor. Bir açılış gecesi sohbetinde Julien, filmin Gates’in Douglass üzerine çalışmasından etkilendiğini belirtti ve buna 2015 tarihli “Pictureing Frederick Douglass” kitabı için bir makale de dahil.

Filmin başrol oyuncusu, Douglass’ın, fotoğrafın ırkçı klişelere karşı koyma kapasitesini ilk kez dile getirdiği 1861 tarihli “Resimler Üzerine Ders” de dahil olmak üzere birçok ünlü konuşmasından alıntı yapıyor. Douglass filmde “Dagerreyotipler, ambrotipler, fotoğraflar ve elektrotipler, iyi ve kötü, artık tüm evlerimizi süslüyor veya çirkinleştiriyor” diyor. “Her koşulda insan kendini başkalarının gördüğü gibi görebilir. Bir zamanlar zenginlerin ve soyluların ayrıcalıklı lüksü olan şey artık herkesin ulaşabileceği bir yerde.”

Açılış gecesinde Gates, İç Savaş’ın ilk aylarında Boston’da yapılan bu konuşmanın kimsenin beklediği gibi olmadığını açıkladı. İzleyiciler, Douglass’ın köleliğin kaldırılması veya Güney’i yenmek için stratejiler hakkında konuşacağını düşünmüştü.

“Bunun yerine, ‘Bir stüdyoya gidin ve dagerreyotipinizi çektirin’ diye bir şey duydular.”